Çimin ruloyla sıkıştırılması ve ilk biçimi

Genç çim 2–3 cm boya ulaştığında üzerinden silindir geçirilerek köklerin iyice toprakla teması sağlanmalıdır.

Genç çim 2–3 cm boya ulaştığında üzerinden silindir geçirilerek köklerin iyice toprakla teması sağlanmalıdır. Daha sonra 8–10 cm’lik boya ulaşır ulaşmaz da bir önceki akşam, yeniden üzerinden silindir geçirilip çimin ilk biçimi yapılmalıdır. 

Bu silindirle sıkıştırma işlemi, çim biçildikten sonra bir kez daha tekrarlanacak, biçme işlemi sırasında yerinden oynayan çim kökleri bu şekilde düzeltilmeye çalışılacaktır.

Toprak her ne kadar mükemmel bir biçimde temizlenmiş olsa da, çimlerle birlikte yabani otların da gelişmesi, özellikle ilkbaharda çok sık rastlanan bir olaydır.

Aslında, toprağın her zaman önemli miktarlarda, çeşitli türlere ait bir tohum rezervi mevcuttur. Bunlar belli bir döneme kadar uykuda olsalar da, hatta bu dönem bazen uzun yılları da bulabilir, yeni çim alanın oluşması için gösterilen özenden yabani otlar da faydalanırlar, çimlenmeye ve gür bir şekilde gelişmeye başlarlar. Fakat tek yıllık vejetasyon dönemine sahip pek çok tür, ikinci ya da üçüncü kesimden sonra kendi kendilerine yok olurlar. Aslında buğdaygillerde de olduğu gibi, bir kere biçildikten sonra yeniden sürme kapasiteleri yoktur.

Henüz daha birkaç çim yaprağı belirmişken bir seçici herbisit uygulanması mümkündür. Tamamen çıktıktan sonra da çimin sınırlarının güzelce belirlenmesi için, belle kesilerek çim alan kenarlarına son şekli verilmelidir.

 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com