Çim ekimi üzerine öneriler

Tohum mümkün olduğunca eşit dağıtılmalıdır

Tohum mümkün olduğunca eşit dağıtılmalıdır. Bunu sağlamak için ekimin rüzgârsız, sakin bir günde yapılması gerekir. Tohum miktarının gerektiği kadarını göz kararıyla belirleyebilmek için, alanı kenarı 1m.lik karelere bölmek faydalı olacaktır. Daha sonra her bir metrekareye önerilen miktarda çim tohumu ekilmelidir (örneğin Ray- Grass’lı bir karışım için metrekareye 30–40 gr).

Mümkün olduğunca homojen bir dağıtım elde edebilmek için, çaprazlama ekim yöntemi kullanılmalıdır: tohumlar iki eşit parçaya ayrılır, birincisi çim alanın boylamasına, ikincisi ise çim alanın enlemesine serpilecektir. Yani birinci ekimle ikicisinin yönleri birbirine dik olacaktır. Daha kolay olması için, ekimi birer metrelik genişlikteki şeritlere yapmak, bu bir metrelik şeritleri de uygulama esnasında gerilecek iplerle belirlemek uygun olabilir.

Alan kenarlarına yapılan ekimin daha yoğun olması gerekir. Kenar boyunca 60–70 cm genişliğinde bir alanın tırmıkla sınırları belirlenerek bu kısma daha fazla çim tohumu ekilmelidir.

Tırmıkla oluşturulan bu iz 1–2 cm derinliğinde olacaktır dolayısıyla bunun içine daha yoğun bir ekim yapılması da mümkün olacaktır. Bu sayede bir sınır çizgisi elde edilmiş olacaktır. Ardından kenarı belle kesilerek, bordürün kesin bir netlik kazanması sağlanacaktır.

Ekim bittiğinde, tırmığı hep aynı yöne doğru çekerek (bir ileri, bir geri yapmadan) tohumların dağılımı bozulmadan, üzerleri kapatılır.  Daha sonra üzerinden silindir geçirilerek, tohumların iyice kapatılmaları ve toprakla iyice temas etmeleri sağlanır.

 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com