Çim tohumu ne zaman ekilmelidir?

Kış mevsimi hariç çimin ekilmesi her mevsim mümkündür

Kış mevsimi hariç çimin ekilmesi her mevsim mümkündür. Sadece yazın yapılan ekimlerde, çimin rahatça filizlenebilmesini desteklemek için, düzenli olarak sulanması ihmal edilmemelidir. Çim ekimi için en uygun dönemler, ilkbaharda marttan mayısa kadar olan dönem ile yaz sonunda da eylülden itibaren olan dönemdir.

Özellikle kışın sert geçtiği bölgelerde, yağışlı mevsimlerde çok nemli olan killi topraklarda ve yine ağaçlık alanlarda ki buralarda da sonbahar ekimi yapıldığı takdirde dökülen yaprakların çime zarar verme riski çok yüksektir, ilkbahar ekimi tercih edilmelidir.

Hızlı bir çimlenme elde etmek için, toprağın yeterince ısınmasını beklemeden ekim yapılmamalıdır. Yazın çok sıcak ve kurak olduğu, ilkbahar ekimlerinde yeterli randımanın alınamadığı bölgelerde sonbahar ekimi daha yaygındır. Bu dönemde çim ılımlı sıcaklıklardan, sabah çiğlerinden ve sonbahar yağmurlarından yararlanır. Kış boyunca köklenmelerine devam ederek, gelecek ilkbahardan itibaren güç koşullarla mücadeleye daha dayanıklı hale gelir.

Yaz sonu ekimi, gelecek seneden itibaren kullanılacak oyun ve spor alanlarının çimlendirilmesinde uygun bir zamanlamadır.

 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com