Çim alan için elverişli topraklar

Toprağın hazırlanması, ekimden en az üç yada dört ay önce ki bu süre toprağın ekim zamanına kadar iyice sıkışabilmesi için gereklidir.

Toprağın hazırlanması, ekimden en az üç yada dört ay önce ki bu süre toprağın ekim zamanına kadar iyice sıkışabilmesi için gereklidir. Toprağın hazırlığı özenli bir biçimde toprağın bellenmesi ile başlar. Tohumlar filizlenme aşamasında sıkı topraklardan hoşlanırlar.

Bu işlem sırasında bir yandan da taşların ve çok yıllık yabani otların köklerinin (gündüzsefası, düğün çiçeği ve özellikle de ayrık otu, vb.) alandan temizlenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde bu otlar tekrar sürecekler ve bu sefer çim de ekilmiş olacağı için ayıklanmaları zor olacaktır.

Tabi ki de istenmeyen tüm bitkilerin bu şekilde yok edilmesi mümkün değildir. Çünkü bazılarının tohumları bu dönemde uyur vaziyette olabilirler. Yabani otların mümkün olduğunca büyük bir kısmını toplayabilmek için toprağı belleme ve çim ekimi aşamaları arasında yeterli bir zaman bırakılmalıdır. Bu sayede bellemeyle toprak yüzeyine gelen tohumlar filizlenecek zamanı kazanmış olur. Bu da yabani otlar belirdikçe, ikinci bir çapalamayla ya da kimyasal ilaç kullanılarak yok edilmesine imkân sağlayacaktır.

Mümkün olabileceği durumlarda uygulanacak harika bir diğer çözüm daha vardır ki bu da, ekim yılından bir sene önce, alana temizleyici bir bitki türünün getirilmesidir (örneğin yer elması).

 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com