Saksı toprağı verimlileştirmek

Ticari topraklar bitkiyi dikimden itibaren ilk haftalar boyunca beslemeye yeterlidir

Ticari topraklar bitkiyi dikimden itibaren ilk haftalar boyunca beslemeye yeterlidir. Fakat bu toprakların rezervleri çabuk tükenir ve bitkiyi besleme gereksinimi doğar.

Tek yıllık bitkilerde, çiçeklenmenin yoğun ve sürekli olabilmesi için, ihtiyaçlarının karşılanması ayrı bir önem taşır.  Toprağın hacmi kısıtlıdır ve içerdiği besin kaynakları hızla tükenecektir. Bu besin kayıplarının düzenli çiçek gübrelemesi yapılarak giderilmesi gerekmektedir. Bu gübrelerin üzerinde yazan kullanma talimatlarına mutlaka uyulmalıdır. Önerilen dozlar aşılmamalı, susuz bitkilere de asla gübreleme yapılmamalıdır. Gübrelemenin, akşamüstü yapılacak bol sulamanın ardından yapılması en uygun zamandır hatta zorunludur.

Çeşitli çözünme özelliğinde ticari gübreler mevcuttur. Öyle ki bir kere gübreleme yapıldığında, bitkinin 3–5 aylık ihtiyacı karşılanmış olacaktır.

Saksıda, mevsimler boyunca kalan bitkilere her sene gübreleme yapılmalıdır. Bu gübrenin bitkinin tipine uygun olması gerekmektedir. Örneğin, gül gübresi, çiçek gübresi, ağaç gübresi, ibreli gübresi, vb. ayrı ayrı özelliktedir. Diğer yandan, mümkünse saksılarının 3 yıl da bir değiştirilmesi yerinde olur. Büyük saksılarda yer alan büyük ebatlı bitkilerin saksılarını değiştirmek çok zahmetli bir iştir. Bu nedenle, bu bitkilerin toprağının, yüzeyden itibaren birkaç santimlik kısmının, köklere yapışmış kısımlarına dikkat edilerek, alınması ve bunun yerine yeni bir karışımın ilave edilmesi yerinde olacaktır.

 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com