Bitkilerin saksıya konmaları

Aşırı neme doymuş bir toprak oluşmaması ve köklerin boğulmaması için, sulama suyunun fazlasının rahatça akabilmesi gereklidir

Aşırı neme doymuş bir toprak oluşmaması ve köklerin boğulmaması için, sulama suyunun fazlasının rahatça akabilmesi gereklidir. Bu nedenle kendiliğinden gözenekli bir dokuya sahip bir materyalden değilse,  saksının altında delikler olması gereklidir. Bazen bu delikler açılmamış olabilir, bu durumda 8–10 mm çapında, 15–20 cm ara ile delikler açılmalıdır. Bu deliklerin tıkanmasını önlemek için kırık saksı parçaları vb. maddelerle deliklerin üzeri kapatılır.  Saksının dibine, drenajı sağlaması amacıyla, bir tabaka çakıl ya da toprak çanak kırıntıları vb. serilmelidir. Bu drenaj tabakasının üzerine de su geçirgen fakat toprağın aşağı sızıp çakıl aralarını dolduramayacağı bir ara örtü, bir filtre tabakası, serilmelidir. Bu örtünün kenarlarının, saksının ağız kısmına doğru 10 cm kadar yukarıya kıvrılması tam bir koruma sağlayacaktır. 

Artık hazırlanan karışım toprağı saksıya yerleştirilebilir. Saksının ağız kısmında 2–3 cm boşluk kalana kadar toprak doldurulur. Bu toprağın hafifçe sıkıştırılmış son seviyesi olmalıdır. Kalan 2–3 cm de sulama da kolaylık sağlayacaktır. Saksıya dikme işleminin bulutlu bir havada yapılması tercih edilmelidir. Eğer topraklı kök kısmı kuruysa, dikimden önce birkaç dakika suya batırılması yerinde olacaktır (hava kabarcığı çıkmayıncaya dek beklemek gerekmektedir). Bitkiler dikimden sonra bolca sulanmalıdır. Can suyu, aynı zamanda kılcal köklere toprağın yapışmasını sağlayacak çok önemli bir işlemdir.

Eğer bitkiler yeterince dallanmış, gürleşmiş görünmüyorlarsa, sürgünlerin uç kısımlarını budamak gerekir. Çiçek taşıyor olsa dahi bu işlem yapılmalıdır. Sürgün uçlarının budanması, alt sürgünlerin gelişimini tetikler.

 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com