Kap seçimi

Vazo, saksı, küp, kupa vb. zengin çeşide sahip kaplar

Vazo, saksı, küp, kupa vb. zengin çeşide sahip kaplar, bitkileri bahçe dışında yetiştirmek için uygundur. Genellikle bitkilere değer katmakla birlikte asıl görevleri, bitkinin sağlıklı bir gelişim göstermesini sağlamaktır.

Seçilen kap her ne olursa olsun, form ve boyut olarak içine konulacak bitkiye uygun olmalıdır. Saksılar için en az 18–20 cm derinlik ve genişlik yeterli olacaktır. Çok yıllıklar, ağaçlar ve çalılar için ise rakam daha da büyüyecektir. Bu bitkilerin kök gelişimleri için en az 40–50 cm gerekmektedir.

Eğer İtalyan ya da Fransız bahçelerinde olduğu gibi, büyük küpler konulması arzu edilmişse, en başından itibaren tüm çalışmaların titizlikle yapılması gerekmektedir (toprak değişimi, hassas bitkilerin kışın içeri taşınması vb.). Ve bu tarz seçilmeden önce, tüm bu bakım vb. işlemlerin olanaklar ölçüsünde olduğundan emin olunmalıdır.

Saksının dibi fazla suyun rahatça akabilmesi için birkaç yerinden delinmelidir.

Neticede saksıdaki bitkiler sulama suyundan ihtiyaçları kadar besin alamayabilirler (dışardan ilave edilmesi gerekebilir). Unutulmamalıdır ki, kap ne kadar küçükse, su rezervi de o kadar küçüktür. Diğer bir yandan saksının formu da buharlaşmayı etkiler: geniş ağızlı, kupa şeklindeki saksıdaki buharlaşma, ağzı dar olandakinde daha fazla olacaktır.

Mağazalarda geniş bir seçim yelpazesi bulunmaktadır. Seramik (pişmiş toprak), plastik, tahta, taş, çimento saksılar... Genellikle en çok tercih edilenler plastik ve seramikten olanlarıdır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com