Kaya bahçelerinde kullanılan çiçekler

Tüm sezona yayılan bir çiçeklenme sağlayacak şekilde çiçeklenmelerine göre seçilmelidirler

Dağ bitkileri genellikle, rüzgâra ve oldukça sert doğa koşullarına dayanmak için, pişkin yapıda olurlar. Özelliklede gece ile gündüz arasındaki büyük sıcaklık farkından dolayı. Dağlarda çok daha kısa süren güzel gelişme mevsimi, dağlık alanda bitkilerin daha kısa bir yaşam dönemi oluşturmalarına neden olmuştur (çiçeklenmeler genellikle göz alıcıdır). Aynı şekilde doğal ortamlarında genellikle sığ ve iyi drenajlı topraklarda yaşarlar. Büyük kayaların gölgesinde, az güneşte barınabilen bitkiler seçilmelidir. 

Kaya bahçelerinde kullanılan bitkilerin tümü dağlarda yaşayan bitkiler değildi: diğer bitkiler de dikilebilirler, örneğin formlarıyla ilginçlik yaratan, iyi drene olmuş bir toprağa uyum sağlayabilen, yapraklanması güzel bitkiler gibi.

Tüm sezona yayılan bir çiçeklenme sağlayacak şekilde çiçeklenmelerine göre seçilmelidirler. Basit türlerle başlanmalıdır. Formları üzerinde de oynanmalıdır. Dik, sürünücü, topak,

Kaya bahçelerinde bitkisel dokunun dibinde,  bazı her dem yeşil ve ibreli, bodur bitkiler yer alacaktır. Daha sonra, kaya bahçelerinin en karakteristik bitkilerini oluşturan, tüm çok yıllık bitkiler eklenecektir. Aynı cinsten pek çok bitki gruplar halinde dikimden önce kaya bahçesine yerleştirilmeli ve ortaya çıkacak düzenlemenin nasıl gözükeceğine bakılmalıdır.  Aynı tür bitkinin, düzenleme içinde tekrarlı kullanımı, ahenk ve bütünlüğün yakalanmasına yardımcı olacaktır.

Aralara birkaç küçük çiçek soğanı da dikildiği takdirde kışın bitmesinin hemen ardından kaya bahçesi çiçeklenmeye başlayacaktır. İlk iki, üç sene bitkiler yeterince yayılmış olamayacaklarından için, yaz aylarında toprağın çıplak kalmaması için, renk lekeleri oluşturacak şekilde boşlukların tek yıllık bitkilerle doldurulması yerinde bir uygulama olacaktır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com