Kaya bahçesinde taşlar ve kayalar

Yöresel taşlar kullanılmalıdır

Taşların seçimi

 

Yöresel taşlar kullanılmalıdır; düzenlemede uzaktan gelen bir taştan çok daha uyumlu duracaktır. Ayrıca fiyatı da daha uygun olacaktır çünkü ulaşım ücreti olmayacaktır.

Ardından, her zamanki gibi uyum sağlaması kaygısıyla ve aynı zamanda doğayı da sınırlandırmak için, tek tip kaya kullanılmalı ve kaya bahçesinin bir çakıl döküntüsüne benzememesi için, öncelik iri kayalara verilmelidir (40-50 cm çapın üzeri).  Soğuk bölgelerde, taşların donlar sebebiyle çatlamayan yapıda taşlar olmasına dikkat edilmelidir. Aksi taktirde don taşların ufalanmalarına ve hoş görünümlerini kaybetmelerine sebep olacaktır. Taşların rengi de düşünülmelidir: gölge alanlarda açık renkli bir taş daha belirgin olacak ve ortamı aydınlatacaktır. Koyu renkli bir taş çok fazla ısı toplayacağından yakınındaki bazı bitkileri rahatsız edebilecektir.

 

Yerleştirilmeleri

 

Temkinli davranarak öncelikle taşların dağılımını gösteren bir eskiz çalışması yapılmalıdır bu onların sahada defalarca yerlerinin değiştirilmesini engelleyecektir.

Eğer mümkünse dağdaki doğal oluşumların seyredilmesi çok yararlı olacaktır; dağda büyük kayaların eteklere doğru ve daha küçüklerin ise tepede olduğu fark edilecektir. Bu yerleşime uyarak, ve tüm taşları aynı tarafa yönlendirerek konulduklarında etki çok daha doğal olacaktır. Taşların her zaman için en sabit  yüzleri toprak tarafına getirilmelidir. En büyükler boylarının üçte biri kadar toprağa gömülmelidir.  Ve eğer mümkünse betonla sabitlenmelidir.  Hepsinin tamamen sabit olması gerekir. Taşların hafifçe arkaya doğru eğilerek yerleştirilmeleri, yağmur sularının kaya bahçesinin içine akmasına yarayacaktır.

Taşların dizilişleri çok önemlidir (düzenli bir şekilde dağıtılmamalıdırlar), kendiliğinden o şekilde oluşmuş havasını taşımalıdırlar.  Etraflarına daha küçük taşların yerleştirildiği, üç yada beş büyük kayadan oluşan gruplar yapılmalı yada bazen de büyük bir taş tek başına bırakılmalıdır. Kaya bahçesinin mükemmel bir şekilde bahçeyle bütünleşebilmesi için, birkaç taşı ayırıp bahçenin diğer kısımlarına yerleştirmek mümkündür.

 

Ulaşım

 

Büyük bir alana yayılmış bir kaya bahçesinde, sadece bakım işlemleri sırasında kullanılacak ve iç kısımlara geçilmesini sağlayacak ufak bir yol bırakılmalıdır. Bunu oluşturmanın en basit yolu adım taşları kullanmaktır. Adım taşlarının kaya bahçelerinde kullanılan taşla aynı cinsten olmasına özen gösterilmelidir. Eğer zemin çok eğimliyse birkaç basamak eklenmesi ulaşımı kolaylaştıracaktır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com