Bir kaya bahçesinin düzenlenmesi

Toprağı hazırlayarak başlanmalıdır

Toprağı hazırlayarak başlanmalıdır; kayaların yerleştirilmesi doğal ya da sonrada oluşturulacak eğimli bir alan üzerine olacaktır. Henüz evin yapımı aşamasında, yani kazı-dolgu işlemleri devam etmekteyken kaya bahçesi için uygun alanı düşünmek, uygulamada kolaylık sağlayacaktır. Kaya bahçeleri genellikle kuru ve bol güneşli alanları tercih ederler. Fakat az da olsa,  gölge ve serin alanlarda da yer alabilirler, örneğin bir dere kenarı gibi. Unutulmamalıdır ki, pek çok kayanın yerleştirilmesiyle oluşturulmuş bir toprak parçası zaten küçük gölge ve serin alanlar oluşturacaktır.

Toprağın nitelikleri de çok önemlidir. Örneğin dağ bitkileri fakir topraklarda yetişebilirler fakat aşırı nemden hoşlanmazlar. Aşırı nem köklerin çürümesine bitkinin ölmesi sebep olacaktır. Ağır ve killi toprakların içerisine iri taneli kum karıştırılmalı ve eğer gerekli olursa bir de drenaj sistemi oluşturulmalıdır. 40 cm kadar derinliğe sahip bir oluk açılıp içine çakıl doldurulmasıyla toprağı drene etmek mümkündür.

Kaya bahçesini tepeciği oluşturulduktan, toprağı da gerektiği gibi harmanlandıktan sonra sırada yabani otların toplanması olacaktır. Aksi takdirde dağ bitkileriyle aralarında yarış başlayacaktır. Bunlar aralarında yarışın olmadığı, doğal kökenli bitkilerdir, yabani otların istilası karşısında uzun süre dayanamayacaklardır.

Bundan sonra düzenlemenin cansız olan kayalar kısmı gelmelidir.

 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com