Başarılı bir teras

Günün her saatinde terasın rahatça ...

Bol güneş alan, rüzgara karşı korunaklı bir teras, havalar güzelleşmeye başladığı andan itibaren kullanılabilir olacaktır. Tam tersine yazın da sıcaklığın bunaltıcı bir ortam oluşturma riskine karşın, teraslarda birkaç basit düzenleme bu duruma çare olabilir. Örneğin bir tente yada daha güzel görünümüyle, üzerine gül, asma yada hanımeli sardırılacak bir pergola bu amaçla kullanılabilir. İngiliz bahçesinden alınmış bir fikir olarak, incir ağacının dalları bir duvara yaslanarak gölge bir mekan oluşturulabilir. İncir ağacı sıcak ve korunaklı alanlardan hoşlanır.

Evlerin duvarları, özellikle de açık renk olanlar, güneş ışınlarını yansıtarak terasın ısınmasına katkıda bulunur. Bunların tırmanıcı bitkilerle kaplanması yerinde olacaktır (asma da olduğu gibi direkt sıvanın üzerine yada hanımeli, gül, Clematis  -filbahar- gibi bitkilerde olduğu gibi, bir tırmandırıcıya ihtiyaç duyuyorlarsa kafes vb. bir destek oluşturularak uygulama gerçekleştirilebilir). Duvarın bu şekilde bitkiyle giydirilmesinin iki avantajı vardır: alana serinliğin yanı sıra, yeşil ve özel bir ortam da kazandırır.

Eğer terasın konumu elverişli ise tüm bu bitkiler toprağa dikilebilen bitkilerdir. Fakat genellikle saksıda yetişmek zorunda kalırlar. Saksıların geç ısınan materyallerden olmasına dikkat edilmelidir (seramik yada ahşap gibi) ve düzenli olarak her gün yoğun sıcaklardan dolayı sulanmalıdırlar. Her ne kadar daha fazla sulamak gibi bir angarya oluşturacaksa da bitkileri gerektiğinden daha büyük bir saksıya yerleştirmek daha akılıca olacaktır.

Duvara tırmanıcı bitkilerin, tuğlalara yada borulara zarar vermeden düzenli olarak budanmaları unutulmamalıdır. 

Teras döşemelerinin de evin içiyle uyumlu malzemelerden seçilmesi gerekmektedir; beyaz renklerden uzak durulmalıdır çünkü güneşte gözleri rahatsız edecek şekilde parlarlar, yada çok koyu renklerden, ki bunlarda tüm güneş ışınlarını yutacaklardır. Yağmur yağdığında kaydırmayan malzemeler olmalıdır ve mümkünse de bakımları kolay olmalıdır.

Günün her saatinde terasın rahatça kullanılabilmesi için belirli noktalara aydınlatma  elemanları yerleştirilmelidir.

 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com