Kış yastıkları

Tek yıllıklarla ve dayanıksız çok yıllıklarla oluşturulan yastıklar tüm yaz ayları boyunca çiçekli olacaklardır

Tek yıllıklarla ve dayanıksız çok yıllıklarla oluşturulan yastıklar tüm yaz ayları boyunca çiçekli olacaklardır.

Öncelikle aralıkları gelişimlerine göre ayarlanmış bitkileri yerleştireceğiniz gelişi güzel bir kroki hazırlanmalıdır. Bu çizim gerekli bitki miktarını saptamakta yararlı olacaktır. Bitkileri 1, 3, 5 yada 7’li gruplar halinde, bitkinin gürlüğünü ve alacağı son hacmi de göz önünde bulundurarak yerleştiriniz.

Bitki seçiminde şunların önceden düşünülmesi gerekmektedir:

-Eğer yastığın sırtı duvara yada çite dayalı ise, yüksek çiçekler yastığın dibine, eğer bir yastığın ortasını oluşturuyorlarsa ortasına yerleştirilmelidirler. Çünkü bu her yönden görülebilecektir.

-Yastıkların iskeletini oluşturan orta boya sahip bitkilerdir.

-Alçak boylu bitkiler kenar hatları belirlemekte ve çimle yada yolla yastık arasında yumuşak bir geçiş sağlamada kullanılırlar.

-Dolgu bitkileri, küçük ağaççıklar yada yapraklı bitkiler; ortama denge getirirler. Diğerlerini yapraklarıyla bütünleştirir, bağlayıcı bir rol oynarlar. Günümüzde, genellikle geleneksel  olarak evde üretilen bitkiler kullanılmaktadır (Alocasie ya da papyrus).

Yastıkların etrafını tamamen budanmış küçük çitlerle çevreleyebilirsiniz. Örneğin Buxus, Rosmarinus, Santolina gibi. Sunulan tablolar bahçeleri canlandıracak, tek renkle, yumuşak renklerin yada zıt renklerin ahenkli kullanımıyla oluşturulan yastıklarda bir arada kullanılabilecek bazı türlere örnekler vermektedir. Her bitki kategorisinden bir yada iki tür seçilmesi ve yastıkla, bitkinin gelişmiş boyutlarının baz alınmasıyla belirlenecek miktarlarda kullanılmaları yeterli olacaktır. Gölge alanlarda ise seçenekler daha kısıtlıdır ama yine güzel yastıklar oluşturmak mümkündür.

 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com