Zıt renklerden oluşturulmuş yastıklar

Yapraklanmasıyla ilginç olan türlere de öncelik verilmelidir

YÜKSEK VE ÇOK YÜKSEK BOYLU ÇİÇEKLER

(80 cm ve üzeri)

Helianthus annus

Ipomoea volubilis

Cosmos sulphureuse

Centaurea cyanus

Zinnia elegans

Ageratum mexicanum

 

ORTA BOYLU ÇİÇEKLER (30 – 60 CM ARASI)

Calendula officinalis

Eschscholzia californica

Heliotropium peruvianum

Salvia farinacea ‘Victoria’

 

KISA BOYLU ÇİÇEKLER (BORDÜRLER)

Tropaeolum majus

Tagetes signata

Ageratum mexicanum

Lobelia erinus

 

DOLGU BİTKİLERİ

Cyperus

Alocasia

Kara lahana (Toskan)

Yeşil pazı

Molucalla laevis

Kochia scoparia trichophylla

 

Yapraklanmasıyla ilginç olan türlere de öncelik verilmelidir. Bunlar çiçeklenme dönemi bittikten sonra da  dekoratif olacaklardır. Tüylü, yassı, ince gibi çeşitli  yaprak özellikleri  doku etkisi yaratmayı sağlayacaktır (Stachis, hosta, artemisia, coleus..).

Klasik olarak bitkiler boylarına göre dizilirler küçükler önde, büyükler arkada; fakat bu kural hiçbir zaman kesin değildir; örneğin bitki yastığınız bir çim alanın tam ortasındaysa ve her tarafından görüşe açık durumdaysa bu kural geçerli değildir.

Bilinmesi gereken koyu bir fon renginin her zaman yastıklara değer kattığıdır. Tıpkı önünde yer alacak bir çim alanın  da yapacağı katkı gibi. Kenarlarına da diğerlerinden daha sıkı bir şekilde yerleştirilecek olan bordur bitkileri eklendiğinde yastık tamamlanmış olacaktır (çok yıllıklardan; Alchemilla mollis ya da Bergenia’lar, yıllıklardan; Tagetes, ya da daha klasik bir tarzda; Buxus ve  Satolina giba)

 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com