Bahçe peyzajında ana fikirler.

Bahçenin etrafında ve içinde uyum ve hareket olmalıdır

Etrafı çitle çevrili kapalı bir alan olmasına rağmen, bahçeniz çevrenin peyzajıyla ilişki içindedir. Siz bahçenizi bu çevreye adapte etmeye, en azından tasarımıyla uyumlu geçişler oluşturmaya özen göstermelisiniz. Örneğin köydeki bir çiftlik arsasında, Fransız stili bir bahçe tasarlamak uygun olmaz.

Aynı şekilde bahçe içinde de uyum ve ahenge özen gösterin. Evinizin stili ile bahçeniz arasında kesin bir ilgi ve uyum olmalıdır. Dışardan bakıldığında bahçe ile ev birlik ve uyum etkisi yaratmalı.Bunu yakalayabilmek için öncelikle çeşitli fikirler üretebilmeniz için itici güç olacak bir ana fikir belirlemeniz gerekecektir. Bu bir tip bitkinin seçimi olabilir, buğdaygiller, güller, dayanıklı bitkiler vb., bir materyalin tekrarı olabilir, doğal taş, tuğla vb. ya da dominant bir renk olabilir ya da dekoratif bir elemanın tekrarlı kullanımı, özel bir çömlek, geometrik desenler, dairesel örneğin vb... bir diğer alternatif olarak bahçenizin stilini büyük klasikler arasından da seçebilirsiniz, Fransız bahçesi, Japon bahçesi gibi. Sadece bahçenizin ana temasını ve fikir çoğaltmaktan kaçının çünkü bu bahçenin algılanırlığını ve uyumunu kaybettirebilir.

Bu uyumu bir kere yakaladıktan sonra tasarıma hareket ve ritim katarak monotonluğu ortadan kaldırın. Örneğin kontrastlar oluşturmaya çalışın, formlarda, yaprak tekstürlerinde, bitkilerin siluetlerinde, kompozisyonun ana hatlarında (eğik formlarla bozulmuş yatay çizgiler), ve yine renk ilişkilerinde. Bu kontrastlar bahçede güçlü noktalar oluşturacak ve alanı hareketlendirici etki yaratacaktır. Burada da abartıdan kaçının birkaç kontrast yeterli olacaktır.

Ritim duygusu bir motifin, dekoratif bir objenin düzenli tekrarıyla ya da geometrik biçimde budanmış ufak bitkilerle elde edilebilir. Bu motifleri uygun aralıklarla yerleştirin: Birbirlerine çok yakın olmaları hız etkisi yaratacaktır, daha çok durağan olmayan, fakat biri diğerinden çok uzak durmayan konumlar tercih edilmelidir, aksi takdirde ritim duygusu kaybolacaktır.

İkilik üzerinde de düşünün, yani birbirlerine değer kazandıran iki motifin kullanımı. Örneğin basit bir bankla birlikte, aynı cins iki çalının kullanımı ona değer katacaktır. Aynı şekilde, sütun veya çömleklerle bahçeden bir geçiş noktası oluşturun. Bu ikilik de fark edilemeyecek olan bir alanı vurgulamanıza yarayacaktır.

Son olarak eğer bahçenizin büyüklüğü elveriyorsa ziyaretçiler için sürpriz alanlar oluşturun. Örneğin bir allenin kenarında yeşilliklerle oluşturulmuş ufak bir odacık...

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com