Çiçek Yastıkları

Ortaçağdan kalma gravürlerde, menekşeler ve karanfillerle bezenmiş bahçeler tasvir edilmiştir

Ortaçağdan kalma gravürlerde, menekşeler ve karanfillerle bezenmiş bahçeler tasvir edilmiştir. Bunlar çok cici yöresel bitkilerdir fakat her ilkbaharda bahçelerimizi süslediğimiz egzotik bitkiler ise çok daha bol çeşitlidir. Bahçelerimizin dışardan gelen bitkilerle bezenmesi rönesanstan sonraki döneme denk gelmektedir. Daha sonraları, 19, yy.da, bu bitkilere ilgi o kadar artmıştır ki, bahçeciliğin ileri gelenleri dünyanın dört bir yanına bitki avcıları yollamışlardır. Bu botanik maceracıları arasında, Papaz Armand David ( 1826 – 1900 ), Çin’den, hala adını taşıyan numuneleri getirmiş olan ( Buddleia davidii, Davidia involucra...) bir Fransız görevlidir; Kaliforniya’dan ise çeşitli klasikleri (Eschscholtzia’ları, Clarkia’ları ve Gaillardia’ları) getiren İngiliz Charles Douglas’dır ( 1799 - 1834 ).

Kontrast renkleri geometrik şekilli dizaynlarda kullanmışlardır. Genellikle canlı renklere sahip bu çiçekler, hızla yaz bitkilendirmelerindeki yerlerini almışlardır. 19. yy.ın ikinci yarısından itibaren, renkler arasında ahengi yakalamak için, hala güncel olan büyük bir arayış sürmektedir.

 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com