Kuşlar için gerekli bitkiler

Pek çok kuşun, gizlenmek, saklanmak, yuvalarını kurmak ve onlardan yemlerini bulmak için ağaç ve çalılara ihtiyacı vardır

Pek çok kuşun, gizlenmek, saklanmak, yuvalarını kurmak ve onlardan yemlerini bulmak için ağaç ve çalılara ihtiyacı vardır. Kestaneler, kavaklar, dişbudaklar, söğütler, iri ağaçlardır ve kuşlara yem olabilecek fazlasıyla böcek türünün barınağıdırlar. Büyük bahçelerin değerli bitkilerinden olan bu ağaçlar ancak buralarda rahatça barınabilirler.

Kuş üvezi, alıç ağacı, mürverler, erik ağaçları, defneler, vb. bol meyveli ve daha küçük ebatlarda çok değerli ağaçlardır. Hem çiçeklenmeleriyle dekoratif, hem de meyveleriyle yararlıdırlar çünkü aynı zamanda hayvanlara da yem üretmiş olurlar. Böğürtlen, Crataegus gibi bitkiler kuşların saklanmaları ve yuva kurmaları için çok uygun dikenli türlerdir. Yuvalarını buraya kurmayı tercih etmelerinin sebebi düşmanlarından korunmalarına, özellikle de kedilerden, dikenlerin yardımcı olmasıdır. Ağaç ve çalılar tek başlarına, çok yoğun gruplar halinde, yastıklar oluşturacak şekilde ya da çit formunda dikilebilirler. Canlı çitler estetik olmalarının yanı sıra doğal bir fauna için çok zengin bir yaşam ortamı da yaratırlar: daha önce de belirtildiği gibi kuşlar, ayrıca böcekler, küçük memeliler, vb. Ağaçların, çalıların, canlı çitlerin, bitki yastıklarının bakımlarının sonbaharda yada kışın, üreme mevsimi dışında yapılması gereklidir. Canlı çitlerin, aynı sene içinde, boydan derin budamalıdır. Bakımının pek çok seneye yayılması gerekir. Budama eğer gerekliyse, yuva kurmaya elverişli çatallanmış dallar korunarak ya da daha iyisi yenilerinin oluşmasına olanak sağlanmalıdır.

 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com