Su geçirmez yüzeyli yollar

Su geçirmez yüzeyli yolların avantajı her zaman kullanılabilir olmalarıdır.

Su geçirmez yüzeyli yolların avantajı her zaman kullanılabilir olmalarıdır. Bu tür yüzeyleri geçirimsiz zeminlerde tercih edebilirsiniz ve bu yollarda yağmur sularının drenajı için hafif bombeli profili olan rogar kullanabilirsiniz. Burada prensip değişik boyuttaki materyallerden oluşturulan değişik kalınlıktaki tabakalar ve bunların bir bağlayıcı malzeme ile bir arada tutulmalarıdır.

 

Stabilize yollar: Belirli oranlarda kum, çakıl ve kilin karıştırılmasıyla oluşan materyalle yapılmış yollardır. Bu karışımın yaklaşık olarak 1/3’ü  kil, 2/3’ü çakıl ve kumdur. Alandaki toprağın bileşimini inceledikten sonra belirtilen değerlere uygunsa kullanabilirsiniz ya da yüzeyden 6 ila 7 cm kalınlığındaki toprağı kaldırıp  yerine ideal oranlardaki stabilizeyi serebilirsiniz. Daha sonrada yol hafifçe sulanıp, daha yoğun, sıkışmış bir hal aldığında iyice geçirimsiz olacaktır.

 

Yol yeterince stabilize olmadıysa ya da yolun araç geçimine de elverişli olmasını arzu ediyorsanız, su geçirimli topraklarda olduğu gibi sıkıştırılmış stabilize, iri taşlar vb.. blokaj malzemelerinden oluşan bir alt yapı oluşturunuz.

 

Bitüm kaplamalı çakıl: Bu daha pahalı bir çözüm olmasına karşın yabani ot oluşumunu engelleyerek yolların temiz kalmasını sağlar. Burada da yeterli sertliği elde edene kadar zemin dolgu malzemesi kullanılmalıdır.Çakılların da tekrar tekrar silindir ile  sıkıştırılması gerekmektedir. İsteğe göre en üst katmanda renkli çakıl (porfir ya da yeşil veya pembe granit ) kullanılması da hoş bir görüntü yaratacaktır.

 

Yerinde dökme beton: Bu tip kaplamanın dezavantajı esnekliğinin olmaması ve en ufak bir zemin hareketinde (yerin oturması, dona çekmesi) çatlamalara sebebiyet vermesidir. Betonun plakalar halinde kullanılması daha uygun olacaktır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com