Su geçiren yüzeyli yollar

Yağmur sularını rahatlıkla emebilen topraklarda mümkündür ( Örneğin kumlu yollar ).

Yağmur sularını rahatlıkla emebilen  topraklarda mümkündür ( Örneğin kumlu yollar ). Yolun strüktürü taşıyacağı yüke göre değişir. Hafif araçları taşıyabilmesi öngörülüyorsa, altta sıkıştırılmış stabilize ya da iri taşlar üstte de küçük çakıllardan  oluşan en az 15 cm kalınlığında gerekmektedir. En üstte de 1 ila 2 cm kalınlığında kum  yer almalıdır. Sadece yaya yolu olarak kullanılacak bir yol söz konusu ise bu durumda yine aynı malzemelerle oluşturulacak 6 ila 8 cm’ lik bir  alt yapı yeterli olacaktır. Bu alt yapının üzerine yine 1-2 cm’ lik kum tabakası konmalıdır.

 

 Zeminin yeterince sabit ve sıkışık olduğu yerlerde, gezinti patikaları oluşturulacaksa, yol için bir alt yapı oluşturulması gereksinimi yoktur.  Yüzeye 2 ila 3 cm’ lik bir kum tabakası  yayılması yeterli olacaktır.

 

Her durumda kullanılan kum temiz olmalı ve  serilince pek çok kez rulo ile üzerinden geçerek sıkıştırılmalıdır. Bu işlemi öncelikle kuru zeminde yapın  daha sonra hafif bir sulama sonrası tekrarlayın.

 

İnce çakıllı  bir yol için zemin kaplaması kalınlığı ( yani çakıl kalınlığı ) en az 5 ila 7 cm olmalıdır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com