Bahçelerdeki ağaç ve çalılar

Ağaçlar bahçelerin hafızalarıdır; uzun ömürlü bazı türler, artık bahçe bile ortadan kalkmış olmasına rağmen, hala varlıklarına devam ederler.

Ağaçlar bahçelerin hafızalarıdır; uzun ömürlü bazı türler, artık bahçe bile ortadan kalkmış olmasına rağmen, hala varlıklarına devam ederler.

Evlerimizin bahçelerinde, bu denli iri gelişime sahip bireylere yer vermek oldukça güçtür. Buna karşın, dekoratif yapraklı ya da çiçekli çalı yelpazesi son derece geniştir ve bize neredeyse sınırsız bir tür çeşitliliği sunar. İster ağaç, ister çalı olsun, bahçeye her anlamda uyum sağlayacak, kucaklayacak siluetlere, çiçeklenmelere ya da sonbahar yapraklanmalarına sahip olmalarına özen gösterilmelidir.

Bir düşünsenize, tamamen yapraklarını dökmeden önce, ağaçların, tıpkı ünlü bir sanatçının yarattığı son büyük yapıt gibi, bu denli güzel renklere bürünmelerini sağlayan nedir? Bu basit bir mevsim sorusu aslında. Bitkilere yeşil rengini veren “klorofil” olarak adlandırılan bitkisel pigment, ilkbahar sonunda başlayan ve yaz boyunca devam eden dönem boyunca sürekli olarak salgılanır. Fakat kış yaklaştıkça azalarak yavaşça kaybolur. Ve sonunda yapraklarda hiç klorofil kalmaz. Bu durumda yapraklarda var olan diğer pigmentler belirmeye başlar. Bir yandan yapraklara o güzel altın sarısı rengi veren karoten, diğer yandan da yapraklardaki kırmızı, kızıl renklerin sorumlusu antoksiyanin (aynı zamanda elma ve üzümlerin renginin de kaynağıdır) belirir.

Detaylar için tıklayınız bitki bankası

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com