Çiçeklerin ortasında miskinlik

Claude Monet, empresyonist hareketin öncülerinden biridir

Claude Monet, empresyonist hareketin öncülerinden biridir, kendine şöyle demektedir: “ressamlığım ve bahçeliğimin dışında hiçbir işe yaramam!”. Her koşulda bu iki alanda, ne denli yetenekli olduğunu göstermiştir. Bahçeciliğin ve ressamlığın mutlu birlikteliği, böyle büyük bir gözlemciye, tablolarını çizmeden önce, bahçesinden esinleme imkânı tanımıştır. Onun doğayla ilgili belli fikirleri vardı, bütün bir renk armonisi, gölge ve ışık oyunlarıyla; o fikirlerini bitkilendirmelerinde dener, daha sonra bahçe makası vb. malzemelerini, resim fırçalarıyla değiştirirdi.

 

O çiçekleri ve bitkileri renk dokunuşlarıyla yerleştirir, renk uyumları ve kontrastları dener, formları ve tekstürleriyle oynardı. Mükemmellik kaygısı o denli yüksekti ki, bahçıvanlarından, geçen trenlerin kurumlarından kirlenen nilüferlerin beyaz taç yapraklarını temizlemelerini istiyordu. Çünkü tablonun bütünde mükemmelliğini koruması gerekliydi.

Bu bahçe sayesinde keşfettiği botanik tutkusunu doyurmak için, her kataloğu didik didik ediyor ve her yerden tohumlar getiriyor, kendisi gibi meraklı diğer botanikçilerle değiş tokuşlar yapıyordu ki bunlardan biri de George Clémenceau’ dur.

 

Size gelince, bitki yastıklarınızı tasarlarken, renk uyumunu tıpkı bir resim çizermiş gibi düşünerek gerçekleştirin. Çok fazla renk kullanmaktan sakının, göz bundan çabuk bıkacaktır. Çiçek gruplarının gelişi güzel bir şekilde düzenlenmemesi, çiçeklerin birbirinin arasında eriyorlarmış hissi verecek tarzda yerleştirilmeleri gerekir. Bazı türler kendiliğinden belireceklerdir; bırakın birkaçı gelişimini tamamlasın, bahçenin çeşitli yerlerinde kendiliğinden çıkan bu aynı tür bitkiler, bütünlüğün keyfini hissettirecektir.

Bir dinlenme alanını çevreleyen bu bitki yastığı örneğinde, seçilen bitkiler, aralarına fildişi renginde nüanslar serpiştirilmiş, sarı ve mavi tonlarındaki çiçeklerden oluşan güzel bir topluluğu resmederler. Bu karışıma birkaç tane hoş kokulu bitki eklenmesi, alanı gözler kapalıyken de algılanır kılar. Bu bitki yastığını oluşturmada kullanılan tüm bitki türleri ekilebilir (tohumla üretilebilir) türlerdir ve tohumları yaygın olarak kullanılan çiçek tohumları arasında yer alır.

Küçük bir tavsiye: bu dinlenme köşenizi, su isteği çok olmayan, büyük bir çalılık yakınına yerleştirin. Bu size yararlanabileceğiniz hafif bir gölgelik sağlayacak ve çiçeklerinizin üzerinde, hoş, gölge ve güneş oyunları yaratacaktır.

 

Bahçede bir okuma alanı...

 

Böyle bir alanda oluşturulacak çiçekli bitki yastıklarında, sakinlik sunan, yumuşak renkler kullanılmalıdır.

 

1-Cortaderia selloana

2-Agastache foeniculum

3-Sanvitalia procumbens

4-Papaver (Kaliforniya)

5-Cosmos sulphureus

6-Ageratum

7-Lavandula officinalis

8-Ipomea tricolor

9-Rudbeckia ‘Marmelade’

10-Molucella laevis

11-Allium (soğanlı)

 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com