Urla’ya 17 bin sakız ağacı fidanı dikildi

Sakız Adası ile Çeşme yöresinde doğal olarak yetişen , 4-5 metre boyunda, her zaman yeşil, ağaççık veya çalı formunda bir bitki.

Yarımada Çevre Platformu Dönem Sözcüsü Ümit Bora, İzmir ve çevresinde sakız ormanları oluşturulması için yürütülen çalışmalarda, Urla'da 17 bin sakız ağacı fidanı dikiminin yapıldığını söyledi.

Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vafkı (TEMA) İzmir Temsilcisi Alaettin Hacımüezzin ve Eğitim Sorumlusu Merih Yücel'in katkılarıyla İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nün (İYTE) 67 hektarlık arazisinde 17 binden fazla sakız ağacı fidanın toprakla buluştuğunu belirtti.

İzmir ve çevresinde sakız ormanları oluşturulması için yürütülen çalışmalara, Urla'da başlanan "TEMA Vakfı Sakız Projesi"nin hız kazandıracağını kaydeden Bora, Çeşme, Urla ve Karaburun'da dikilmeye başlanan sakız fidanlarının 7-8 yıl sonra Türkiye'ye büyük kazanç getireceğini bildirdi.

Ege Ormancılık Araştırma Müdürlüğü ile İzmir Çevre ve Orman İl Müdürlüğü'nün "Sakız Ormanları Projesi"nde tohum ve fidan üreterek, destek olduğunu anlatan Ümit Bora, şöyle dedi:

"Tohumdan üretilmiş sakız fidanlarıyla arazide bulunan ve sakız verimi yüksek olan türlerden 'kalem' ve 'göz' yöntemiyle elde edilen sakız, aşılama yöntemi uygulanacak fidanlarda kullanılacak. Sakız ağacı sahalarının tespitiyle rehabilitasyon çalışmaları aynı anda yürüyor. Çeşme Alaçatı'da 1998 yılında dikilen 400 sakız ağacının geliştirilmesi için kooperatif kuruldu."

Ege Üniversitesi(EÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat İsfendiyar'ın çalışmasına göre, Türkiye'de yılda 150-160 ton sakız reçinesi kullanıldığını, İzmir'in Çeşme ilçesi Çiftlikköy ile Alaçatı beldesinde sakız üretimin yapıldığını ifade eden Bora, Çeşme'deki 250 yaşlı sakız ağacının 1995 yılında Anıtlar Kurulu kararıyla koruma altına alındığını dile getirdi.

Bora, Sakız Ormanları Projesi'nin uygulandığı bölgelere eko;turizm yapılabileceğini, sakız reçinesinden sakız aromalı yiyecek ve içecek, sakız reçeli, rakısı, tatlı ve dondurmalarının satışa sunulabileceğini bildirdi.

Eski çağlardan bu yana kullanılan sakız ve sakız yağının insan sağlığına katkıları olduğunu, pek çok hastalığı tedavi edici özelliği bulunduğunu, bu konuda moleküler düzeyde araştırmaların sürdüğünü savunan Bora, sakızın bazı tıbbı özelliklerini ve kullanıldığı alanları şöyle özetledi:

"Antiseptik maddeler içerdiği için ağız hijyeni sağlar. Fazlası reflüyü tetikler, dikkatli kullanılmalıdır. Mide, bağırsak enfeksiyonlarında kullanılır. Helicobacter pylori (midede ülser ve kansere sebep olan bakteri) üzerinde etkili olduğu saptanmış. Yara merhemi yapımında kullanılır. Şekeri ve kolesterolü düşürür. Ayrıca, diş macunlarında, rakı (mastika), likör yapımlarında, tatlılarda, dondurmada, gemilerde su içinde kalan bölümlerde (yosun ve diğer canlıların yapışmasını önlemede), yağlı boya tablolarda vernik olarak kullanılmaktadır. Parfümeride de kullanılıyor."

Sakız, adını verdiği Sakız Adası ile Çeşme yöresinde doğal olarak yetişen ve reçinesinden yararlanılan, 4-5 metre boyunda, her zaman yeşil, ağaççık veya çalı şeklinde bir bitki. Dişi ve erkek çiçekleri ayrı bitkilerde barınan sakızda erkek bitkilerin sakız randımanı dişilerden fazla oluyor. Tek veya üç-dört gövde üzerinde terbiye edilen sakız, dekoratif görünümü ve hoş kokusu nedeniyle bahçe düzenlemesinde de kullanılabiliyor. Her zaman yeşil olması ve toprağı örtmesi nedeniyle toprak erozyonunun önlenmesine de katkı sağlayan sakızın kökleri, 20-25 metre derinliğe kadar uzanabildiği için kuraklığa incir ve zeytinden daha iyi dayanıyor.
Sakız, arazi yangını gibi olumsuz koşullardan sonra bile kısa sürede kendini yeniliyor. Kıyı bölgelerinde tuza dayanıklı olan sakız yavaş gelişiyor ve 100 yıldan fazla yaşıyor. 5 yaşından itibaren sakız salgılayan bu bitki, 15 yaşından itibaren bitki başına 1-2 kilogram sakız veriyor. Bir kilogram sakızın fiyatı ise kalitesine göre 75- 150 dolar arasında değişiyor. Sakız yüzde 1 ila yüzde 3 arasında esansiyel yağ içeriyor.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com