İthal yerine yerli bitki

İzmir Büyükşehir Belediyesi üreticileri desteklemek için tümüyle yerli bitki tercih ediyor. Üreticiler memnun.

İthal yerine yerlibitki kullanımını teşvik eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Bayındır’daki çiçek üreticilerinin ekonomik darboğazdan kurtulması için “sözleşmeli üretim” modelini devreye soktu. Peşin parayla yapılan alımlar, üreticinin yüzünü güldürüyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, Bayındır’daki üreticilerin örgütlendiği Bayındır Çiçekçiler Kooperatifi ile yaptığı “sözleşmeli üretim modeli” sayesinde üreticinin yüzü gülüyor. Geçtiğimiz yıl Bayındırlı üreticilerden 1 milyon 731 bin 500 adet çiçek ve bitki satın alan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu yılın yazlık çiçeklerini de kooperatiften alacak. Yapılan sözleşme ile birlikte Bayındırlı üreticilere hangi tip çiçekler istendiği bildirildi. Kooperatif, istenilen miktar ve cinsteki çiçekleri üretim için üyeleri arasında paylaştırdı.Bayındırlı çiçek üretecilerinden, İzmir için kadife, alacalı kadife, sarı portakal, ipek çiçeği, koyungözü ve medine düğmesi sipariş edildi. Çiçekler Mayıs ayında teslim alınmaya başlanacak ve rengarenk çiçekler kentin yeşil alanlarını süsleyecek. Sözleşmeli üretim modeli ile çiçekçiler üretim planlamalarını buna göre oluşturuyor. Bu sayede üreticinin en büyük sıkıntılarından biri olan stok çiçek birikmesinin önüne geçiliyor.

Bayındır ilçesinin çiçek üretiminde Türkiye’nin önde gelen merkezlerinden biri haline gelmesi için gerekli desteğin verileceğini söyleyen  Kocaoğlu, “Göreve geldiğimizden bu yana biz ithal bitki alımı yapmıyoruz. Kentimizi süsleyeceğimiz kadar bitki, bizim ilçelerimizde üretiliyor. Paranın, kaynağın dışarıya gitmesinin hiçbir yararı olmadığını düşünüyorum. İç kaynaklarımız ile çiçek ihtiyacımızı karşılıyoruz. Peyzaj düzenlemelerimizi de ona göre yapıyoruz” dedi. Sözleşmeli model ile Bayındır’ın “Türkiye’nin çiçek merkezi” haline gelmesi, çiftçinin planlama yaparak ne zaman ne kadar üreteceğini ve ne kadar satacağını bilmesi hedefleniyor.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com