Vignoles Villaları ve peyzaj

Dikey organik bahçelerle çevrili olacak projede, bitkiler büyüdüğünde, salkımlar, binaları çevreleyen dış kafesin etrafını sararak yükselecek ve evler arasındaki bahçeler yoğun biçimde yeşillenecek.

 

 


Kentsel bir boş alanda Fransız mimar Edouard Francois tarafından tasarlanan ve Eden Bio olarak da tanınan Paris sosyal konut geliştirme projesi tamamlandı.

 

Proje, henüz olgunlaşma aşamasındaki dikey organik bahçelerle çevrilmiş 100 sosyal konut birimi ve stüdyo ile topluluk odaları ve küçük bir restorandan oluşuyor.

Binaların üst katlarına ahşap merdiven ve rampalarla ulaşılıyor. Bitkiler büyüdüğünde, salkımlar, binaları çevreleyen dış kafesin etrafını sararak yükselecek ve evler arasındaki bahçeler yoğun biçimde yeşillenecek.

Projede her dairenin güneye bakan bir balkonu ve her pencerenin saksı koyulacak geniş bir pervazı bulunuyor.

Boyutları itibariyle hem mimari hem de kentleşme olarak ele alınabilecek olan proje, canlı ve popüler bir bölgede yer alıyor. Blok, birkaç metre genişliğinde dar patikalarla bölünüyor. Bu patikalar da geçmişin banliyölerindeki meyve bahçelerinin izlerini taşıyor.

Mimar Edouard François, farklı boyutlarda ve aralarında boşluklar bulunan sokakları çok sevdiğini belirtiyor. “Bu tür boşluklar, küçük evler ve tavşan kümesleri ile dolu konut bloklarının arasına girip onları keşfetme isteği yaratıyor. Ayrıca yaptığım evlerin sokağa yönlenmesini hiç istemem. Bir Doisneau fotoğrafı değerindeki bu küçük evleri rahat bırakıp arka tarafa dönmeyi tercih ederim. Burada sokağa eklenen tek şey iki tane sera ki onlar da tarihi meyve bahçelerini anımsatmak amacıyla yapıldı. Bunlar Paris’in caddeye bakan en küçük yapıları olsa gerek!”

Mimar: Edouard François

Kaynak: Dezeen , Çeviri;(mimdap)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com