Küresel ısınma kuşları göç ettirdi

Kuzey Amerika kıtasında yaşayan 305 kuş türünün yarısından fazlası yaşam alanlarını kuzeye taşıdı

 

Küresel ısınma yüzünden Kuzey'e göç

Yayınlanan bir araştırma raporuna göre, narbülbülü, martı, baykuş gibi kuş türleri, 40 yıl önce yaşadıkları alanlardan yaklaşık 56 kilometre daha kuzeyde yaşamaya başladı.

Araştırma raporuna göre, güzel görüntüsü, küçük vücudu ve etkileyici sesi ile bilinen mor ispinoz kuşunun kışları daha önceki yerleşim yerlerinden 644 kilometre daha kuzeyde geçiriyor.

Araştırma 40 yıl içinde ABD’nin ortalama sıcaklığının 3 derece arttığını gösteriyor. Sıcaklık artışları ise genelde ülkenin kuzeyinde bulunan eyaletlerde kendini göstermiş. Araştırmayı yapan Audobon Society yetkililerinden Greg Butcher bulguların kuşların kendi iradeleri ile bunu gerçekleştirdiği ya da ekolojik değişimlerle ilgili olmaktan ziyade sıcaklıkla ilgili olduğunu ifade ediyor.

Yapılan çalışmanın, uzun yıllardır kuşları takip eden hobi sahiplerinin gözlemlerinin sağlaması olduğunu belirten Butcher, daha önceki çalışmalarda İngiltere ve ABD’nin Güney bölgelerinde de aynı sonuçların alındığını belirtiyor.

(iha)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com