Doğal kaynaklarını en hızlı tüketen ülke Türkiye

Türkiye son 10 yılda dünyada karbon emisyonu en hızlı artan ve Avrupa da doğal kaynaklarını en hızlı tüketen ülke...

Doğa Derneği Başkanı Güven Eken, ''Son 10 yılda Avrupa'da doğal kaynaklarını en hızlı tüketen ülke Türkiye'de Kyoto, umarız tersine bir dönüşün sembolü olur'' dedi.
Türkiye'nin son 10 yılda dünyada karbon emisyonu en hızlı artan ve Avrupa'da doğal kaynaklarını en hızlı tüketen ülke olduğunu belirten Eken, Kyoto Protokolü'ne ilişkin kanun tasarısının TBMM'de kabul edilmesini olumlu bir adım olarak gördüğünü belirtti. Güven Eken, şunları kaydetti:
''Son 10 yılda Avrupa'da doğal kaynaklarını en hızlı tüketen ülke olan Türkiye'de Kyoto, umarız tersine bir dönüşün sembolü olur ve Türkiye'nin doğa politikası iyi yönde değişir. Doğa Derneği, protokolün imzalanasını önemli bir adım olarak görüyor. Ancak Türkiye için asıl gerekli olan olan bu protokolün özünün anlaşılması ve uygulamada önemli adımlar atılması.''
Kyoto altında yapılan çalışmaların karbon emisyonunu azaltmak ve adaptasyon önlemleri olmak üzere iki temel gruba ayrıldığını vurgulayan Eken, şöyle devam etti:
''Türkiye için iklim değişikliğinin etkilerini en aza indirecek adaptasyon önlemleri büyük önem taşıyor. Örneğin Türkiye'nin var olan su politikasında sıkıntılar var ve Türkiye için ciddi risk oluşturuyor. Türkiye su sıkıntısı çeken bir ülke ve suyla ilgili ciddi bir politika değişikliğine gidilemezse 2030-2050 yılları arasında ülkemizi önemli bir su sorunu beklemekte.''

(aa)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com