Ekolojik Perspektifler , Söyleşiler

İklim değişikliği,ekoköyler,çevreci mimarlık,planlama ve ekoloji,ekolojide farklı arayışlar ve yaklaşımlar ele alınacak

 

Günümüzün yadsınamayacak bir gerçeği şu ki, doğal ve kültürel çevreye olumlu ya da olumsuz, ama en fazla etki yapan bir meslek alanında bulunuyoruz. Sonuçta, dünyanın uzun süredir artık kritik bir noktaya dayanmış olan olumsuz koşullarını üretmeye devam eden mimarlık eyleminin bu sürdürülemez konumuna son vermek gerekiyor. Mimarlar Odası’nın diğer birimlerinde olduğu gibi Mimarlar Odası İstanbul BK Şubesi de, uzunca bir süredir bu konuya duyarlılık geliştirmek konusunda bildiri, yayın, sempozyum, konferans, panel ve söyleşiler yapıyor.

Bu kez yaklaşık bir yıla yayılmış bir dizi söyleşi ile konuyu etraflıca ele alıp sürecin analitik verilerini paylaşmak ve kendi sentezlerinde kullanabilecekleri “Yaşamın Mimarisinde - Mimarın Yaşamında Ekolojik Perspektifler” başlıklı bir program hazırlandı. Bu söyleşilerin ilki, Aralık 2008’de Açık Radyo Yayın Yönetmeni ve Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Ömer Madra ile yapıldı. Ömer Marda, istatistik veriler eşliğinde sürdürdüğü sunuşunun bir yerinde “Geçtiğimiz birkaç yıl içinde fark edilen (...) Kuzey Kutbu ‘Yaz Buzulu’nun hızla erimesi ile üzeri açılan tundra/yosun yataklarından metan gazı gayzerlerinin saldığı karbon miktarının; eğer buzuldaki erime aynı hızla devam ederse, bugün atmosferimizde mevcut bulunan karbon emisyonunun 2/3 oranına birkaç yıl içinde ulaşabileceği, bunun da şimdiye kadar hiç hesap edilmeyen en olumsuz, en kötü sürpriz olduğunu...” dile getirmişti. Bunun anlamı da şimdiye kadar birkaç derecelik küresel ısı artışına göre yapılan olumsuz iklim modellemelerinin dışında, insanlık ve topyekun canlı yaşamın sonu demek olan korkunç ısı sıçramasına yol açacağı gerçeğidir...

“Ekolojik Perspektifler” programında bir kez daha yaşamın tüm alanlarına karşı sorumluluklarının bilincinde mimarlar olarak, sürecin böyle kötü bir senaryoya dönüşmemesi için nelere dikkat edilmesi gerektiği tartışılacak. Söyleşiler, SMG kapsamında değerlendirilmektedir.

TAKVİM

11 Şubat 2009
İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ - 2:
Tanay Sıdkı Uyar, Ümit Sayın

11 Mart 2009
TARIM POLİTİKALARI ve BESLENME KÜLTÜRÜ:
Kenan Demirkol, Dilek Ayman, Filiz Telek

22 Nisan 2009
EKOKÖYLER:
Ahmet Kizen, Mehmet Bengü Uluengin, Gülser Öztunalı Kayır

23 Mayıs 2009
ÇEVRE TARTIŞMALARI ve KAVRAMLAR:
Ali Akay, Ruşen Keleş, Stefo Benlisoy

17 Haziran 2009
ÇEVRECİ MİMARLIK ve ELEŞTİRİSİ:
Ayşen Ciravoğlu, Ahmet Tercan

8 Temmuz 2009
İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ - 3:
Mikdat Kadıoğlu, Uygar Özesmi

5 Ağustos 2009
EKOLOJiDE FARKLI ARAYIS VE YAKLAŞIMLAR – “EKOFEMİNİZM”:
Mücella Yapıcı

9 Eylül 2009
PLANLAMA ve EKOLOJİ:
Azime Tezer, Hürriyet Öğdül

30 Eylül 2009
MİMARLIK ve EKOLOJİ:
Seda Tönük, Selda Karaosman, Duygu Erten

14 Ekim 2009
YEREL MİMARİ ve EKOLOJİ:
Derya Oktay, Zeynep Durmuş Arsan

18 Kasım 2009
ÇEVRECİLİK ve AKTİVİZM:
Tan Morgül, Ahmet Yaraş, İsmail Üstün

19 Aralık 2009
FORUM: MİMARİNİN YAŞAMINDA - MİMARIN YAŞAMINDA EKOLOJiK PERSPEKTİFLER
Moderatörler: Ayşen Ciravoğlu, Ahmet Tercan

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com