Zira adası karbon nötr eko-ada olacak

Petrole bağımlı bir bölgede yalnız rüzgar ve güneş ile nasıl yaşam sürdürebileceğinin örneği olacak.Katı atıklarsa gübre şeklinde tekrar kullanılacak. Tropik bir çevre yaratmak amacıyla birçok ağaç ve bitki dikilecek...

 

Hazar Denizi’nde yer alan 1 milyon metrekarelik Zira Adası, yakında inanılmaz bir eko-toplum ve sürdürülebilir tatil yeri inşaatına sahne olacak. Danimarkalı BIG Architects tarafından master planı yapılan karbon nötr eko-ada Azerbaycan’ın 7 tepeli yapısı ve dağlık ekosistemine uygun yapılıyor. Başkent Bakü’nün körfezinde yer alan Zira Adası, büyüyen metropolün yat limanı olacak ve bu kadar petrole bağımlı bir bölgede yalnız rüzgar ve güneş ile nasıl yaşam sürdürebileceğinin örneği olacak.

BIG Architects’in tasarladığı ada, Azerbaycan’ın 7 tepesinden esinlenilerek 7 temel yapının birbirine patikalar, yeşil alanlar ve kıyı şeridiyle bağlanmasıyla oluşturulmuş. Her birinde bir konut gelişimi ve kamusal alan yapılacak olan Yedi Tepe’de aynı zamanda merkezde bir golf sahası ve yakınında da 300 villa bulunacak. Zira’nın organik yapılardan oluşan yeni silueti, adanın doğal topografyasında yükselen dağ sıralarını andırıyor.

Tüm dünyada bugün Masdar, Rioja, Dongtan gibi bir çok karbon nötr topluluklar geliştiriliyor. Her biri de, karbon kaynaklı yakıtlardan tamamen bağımsız yeni yaşam biçimleri sunuyor. Zira Adası bir kentten çok bir tatil köyü gibi ancak yine de aynı sürdürülebilirliği sunabiliyor ve adanın ısınması ve enerjisi de güneş, rüzgar ve sudan sağlanacak.

Hazar Denizi’nin çevresinde batırılan ısı pompaları, adadaki binaları ısıtıp soğutacak ve Güneş Enerjili Sıcak Su toplayıcıları da mimariye eklenerek sıcak su elde edilecek. Işığa maruz kaldığında elektrik üreten cepheler de stratejik olarak açılandırılacak, çatılarda elektrik üretilecek ve Hazar Denizi’nde rüzgar tarlası yapılarak yeni ve sürdürülebilir enerji kaynağı kullanımına yönelinilecek.

İçme suyu tuzlu su arıtma sistemiyle elde edilirken, atık su arıtma tesisi de kurulacak. Katı atıklarsa gübre şeklinde tekrar kullanılacak. Tropik bir çevre yaratmak amacıyla birçok ağaç ve bitki dikilecek ancak halen adanın çöp ve yiyecek sorununun nasıl çözümleneceği henüz belli değil.

 

Kaynak: Inhabitat

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com