Planlama, Ekoloji ve Peyzajın Ortaya Çıkışı !

Charles Waldheim ile gerçekleştirilecek konferansta Peyzaj mimarlığı ve kentsel planlama disiplinlerinin, tasarım ve mimarlık okullarında maruz kaldığı yabancılaşma ve ayrışma da tartışılacak.


Tarih:07 Şubat 2009
Yer: garajistanbul, Galatasaray - İstanbul

Garanti Galeri ve Platform Garanti Güncel Sanat Merkezi'nin düzenlediği "Disiplinlerötesi" Konferans Dizisi'nin yedincisi, Charles Waldheim'le devam ediyor. Waldheim, 07 Şubat 2009 tarihinde gerçekleştirilecek buluşmada, "Planlama, Ekoloji ve Peyzajın Ortaya Çıkışı" konulu bir konuşma yapacak. Konferans, Garaj İstanbul'da saat 14:00'te düzenlenecek.

Konferans, tasarım disiplinlerinin 60'lı ve 70'li yılların kültür politikaları ışığında yaşadığı yabancılaşmanın, kısa bir tarihsel anlatımıyla başlayacak. Peyzaj mimarlığı ve kentsel planlama disiplinlerinin, tasarım ve mimarlık okullarında maruz kaldığı yabancılaşma ve ayrışma da tartışılacak. Konferans, birer kentsel tasarım aracı olarak, peyzaj ve ekolojinin güncel anlamlarından beslenen, yeni planlama uygulamalarına yönelik bir potansiyel modeller eskiziyle son bulacak. Planlama ve peyzaj tasarımının kesiştiği noktada işler üreten güncel tasarımcıların çalışmaları aktarılacak; kentsel gelişme ve tasarımın güncel kavramlarının habercisi niteliğindeki çeşitli konumları ele alınacak.

Waldheim'a göre; peyzaj mimarlığının yakın zamanda Harvard, Penn ve Toronto gibi önde gelen üniversitelerin mimarlık okullarında tasarım aracı olarak yeni bir statü kazanmasıyla, planlama programları ile tasarım ve mimarlık okulları arasındaki yakınlaşma tamı tamına çakışır. Dahası bu simetrik yeniden ilişkilenme basit bir tesadüften değil, yapılı çevrenin kendi içinde ve onu tanımlayan disiplinlerde meydana gelen değişimlerden türer. Bu okuma, peyzaj mimarlığı ile planlanma uygulamalarının kaygıları ve soruları arasında anlık bir temas vaad ediyor. Bu temas, paylaşılan tarihsel merakın nesnelerine yönelik yenilenmiş sorumluluklardan faydalanma umudunu taşır.

Charles Waldheim, FAAR
Toronto Üniversitesi'nde "John H. Daniels Mimarlık Peyzaj ve Tasarım Fakültesi"nin Peyzaj Mimarlığı Programı yöneticisidir. Çalışmalarında, peyzaj ve çağdaş şehircilik arasındaki ilişkileri inceler. Peyzajın günümüzde kentsel düzenin bir aracı olarak yeniden ortaya çıkışını tanımlamak için, "peyzaj şehirciliği" terimini ilk kez kullanan mimar oldu. Halen, tasarım ve şehircilik alanında çokdisiplinli bir danışmanlık grubu olan Urban Agency'nin yöneticiliğini yapıyor. Waldheim ve Urban Agency, çağdaş şehircilik ve peyzajın kesişiminde yer alan çeşitli projelerde, kamusal ajanslar, özel müşteriler, profesyonel tasarımcılar ve çokdisiplinli ekiplerle bir araya geliyor.

(arkitera)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com