Aromatik Bitkiler Merkezi kuruluyor

Endemik bitki zengini Türkiye, ilaç ve parfüm merkezi oluyor

 

 

Türkiye, sahip olduğu 3 bin 905 endemik bitki (sadece bir bölgede yetişen) türü ile en zengin birkaç ülkeden biri. Buna rağmen ilaç ve parfümerinin hammaddesi olan bu bitkileri ithal ediyor. Dağdan taştan toplanan bitkilerin ihracatından elde edilen gelir 2008 yılında 80 milyon dolar iken, ilaç ve parfüm için harcanan para milyar dolarlarla ifade ediliyor.

Bu alandaki boşluğun farkına varan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın geliştirdiği proje, tabloyu tersine çevirmeyi amaçlıyor.

Tarım Bakanlığı'nın Türk ilaç ve kozmetik sanayiine hammadde temin etmek amacıyla TÜBİTAK'a sunduğu proje ile endemik türler açısından zengin olan Antalya'da 'Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezi' kuruluyor. Gelecek yıl hizmete girmesi beklenen merkezde bitkilerin içerikleri ortaya çıkarılacak. İlaç, kozmetik ve gıda alanlarına göre ayrılacak bitkiler, bakanlığın sahip olduğu arazilerde yetiştirilerek ıslah edilecek. Daha sonra çiftçilerin de bu ürünleri kendi tarlalarında üreterek gelir elde etmesi sağlanacak.

Geçen yıl DPT'den onayı alınan projenin Türkiye için hayati önem taşıdığını belirten Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Dr. Vehbi Eser, "Çalışma ile Türkiye, kendi ilaç sanayisini kurabilir. Alternatif tıp alanında merkez olabilir." dedi. İlaç ve kozmetik alanında söz sahibi olmak istediklerini ifade eden Dr. Eser, "Bitkide geleneksel bilginin yoğun olduğu birkaç bölge var. Bunlardan biri Türkiye. Diğerleri Çin, Hindistan, Orta ve Güney Amerika. Elde edilen birikimi ekonomiye kazandırmak istiyoruz." diye konuştu. Avrupa'da 2 bin 400 olan endemik türün Türkiye'de 4 bini bulduğuna işaret eden Eser, 300'den fazla bitkinin de ihraç edildiğine dikkat çekti.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com