Bitki arşivinde 5 bin bitki türü var !

Erciyes Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü tarafından oluşturulan bitki arşivinde (herbaryum) 5 bin bitki türünün bulunduğu bildirildi.

Erciyes Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü tarafından oluşturulan bitki arşivinde (herbaryum) 5 bin bitki türünün bulunduğu bildirildi.
Biyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ahmet Aksoy, doğadan toplanarak kurutulan bitki örneklerinin, belli bir sistemle düzenlenerek saklandığı yerlere ''herbaryum'' adı verildiğini söyledi.
Oluşturulan bir bitki arşivinin, biyoloji, tıp, eczacılık, ziraat ve daha değişik bir çok konuda çalışacaklara bir danışma, dokümantasyon merkezi olarak temel bir kaynak niteliğinde olduğunu ifade eden Aksoy, bu nitelikteki bitki arşivlerinin aynı zamanda öğretim ve araştırma merkezleri olarak görev yaptığını anlattı.
Aksoy, kurdukları bitki arşivinin, Türkiye'de son dönemlerde kurulan en değerli toplu bitki arşivlerinden biri olduğunu belirterek, bu sayede aralarında endemik türlerin de yer aldığı yaklaşık 5 bin bitkinin, araştırmacıların hizmetine sunulduğunu dile getirdi.

(aa)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com