AIA 2009 mimarlık onur ödülleri açıklandı

Ödüller mimarlık, iç mimarlık ve kentsel tasarım dallarında mesleğin en başarılı örneklerine veriliyor. Dünya çapında başvuran 700 katılımcı arasından seçilen 25 proje Nisan ayında San Francisco da düzenlenecek AIA 2009 Ulusal Kongresi ve Tasarım Sergisinde ödüllendirilecek.

 

Amerikan Mimarlık Enstitüsü (AIA) tarafından verilen Onur Ödülleri sahipleri 8 Ocak 2009 tarihinde açıklandı. Ödüller mimarlık, iç mimarlık ve kentsel tasarım dallarında mesleğin en başarılı örneklerine veriliyor. Dünya çapında başvuran 700 katılımcı arasından seçilen 25 proje Nisan ayında San Francisco’da düzenlenecek AIA 2009 Ulusal Kongresi ve Tasarım Sergisi’nde ödüllendirilecek.

2009 Mimarlık Onur Ödülleri:

Mimarlık dalında seçilen dokuz projenin, hizmet ettikleri yerleşimlerin sosyal ve fiziksel dokusu üzerinde kayda değer etkileri olduğu gözleniyor.  Çoğu kısıtlı bütçelerle gerçekleştirilen bu projelerin bir kısmı da varolan binaların yeniden işlevlendirilmesi ya da eski ve yeninin bütünleştirilmesini kapsıyor. Mimarlık Dalı Onur Ödülleri jürisi şu isimlerden oluşuyordu:

David Lake, FAIA, Lake | Flato Architects; (jüri başkanı)
Carlton Brown, Full Spectrum of New York;
Michael B. Lehrer, FAIA, Lehrer Architects;
James J. Malanaphy, III, AIA, The 160 Group, Ltd;
Paul Mankins, FAIA, Substance Architecture Interiors Design;
Anna McCorvey, AIAS Yöneticisi, Northeast Quad;
Anne Schopf, FAIA, Mahlum Architects;
Suman Sorg, FAIA, Sorg and Associates, P.C.;
Denise Thompson, Assoc. AIA, Francis Cauffman.


Assumption Bazilikası, Baltimore

John G. Waite Associates, Architects PLLC
Proje, Baltimore Katedrali olarak da bilinen ve Federal stilin önemli bir simgesi olan Assumption Bazilikasının restorasyonunu içeriyor. Benjamin Henry Latrobe’un ışık kavramı ve mekânsal kurgusunu 150 yıl sonra tekrar canlandıran restorasyon projesi, tamamen işlevlendirilmiş katedrali Baltimore halkının kullanımına sunuyor.


Christ the Light Katedrali, Oakland, Kaliforniya

Skidmore, Owings & Merrill LLP
Christ the Light Katedrali’nin ibadet mekânı işlevinin yanısıra toplumun sembolik ruhunu kucaklayan ve karşılayan kapsayıcı bir duruşu da var. Katedralde cam, ahşap ve beton taşıyıcı sistem, ışık, materyal ve formun kullanılışıyla hayat buluyor.


Charles Hostler Öğrenci Merkezi, Beyrut, Lübnan

VJAA
Hostler Öğrenci Merkezi, öğrenciler için toplanma mekânlarını spor tesisleri, bir tiyatro ve yeraltı otoparklarla harmanlıyor. Tek ve büyük bir bina ile benzer ölçekli meydan fikrini zorlayan proje bunun yerine bahçeler ve yeşil çatılar ile birbirine sürekli mekânlarla bağlanan çoklu bina hacimleri öneriyor.


Gary Comer Gençlik Merkezi, Şikago

John Ronan Architects
Şikago’nun en fakir mahallerinden birine kurulmuş yaklaşık 6900 m2’lik gençlik merkezi, gençlerin okul sonrası zamanlarını geçirebilecekleri yapıcı bir mekân sağlayarak, sosyal gelişime adanmış bir proje örneği çiziyor. 300 üyenin yaşları 8 ile 18 arasında değişen çocuklarla gerçekleştirdikleri programlara ev sahipliği yapan bina aynı zamanda burada yaşayan çocukların hayatta başarı şanslarını yükseltmek amacıyla tasarlanmış eğitim ve eğlence mekânları sunuyor.


Horno³: Çelik Müzesi, Monterey, Meksika

Grimshaw Architects
Horno3: Museo Del Acero (Çelik Müzesi) 1960’lardan kalma terkedilmiş bir maden eritme ocağının yeniden işlevlendirilmesiyle oluştu. Ziyaretçilere bu endüstriyel miras içinde gezinme imkânı sağlayan müzenin en önemli bölümü içinde interaktif bir sergiyi de barındıran ocak strüktürü ve döküm holü.


Lavin-Bernick Üniversite Yaşam Merkezi, New Orleans

VJAA
Projenin amacı esnek olmayan bölümlere ayrılmış ve çevresel bağlamda yetersiz bir binayı dinamik ve sürdürülebilir bir üniversite merkezine çevirmekti. Bu amaçla sadece varolan beton taşıyıcı sistem korunarak ve bu sayede yapım maliyetinden 8 milyon $ tasarruf sağlanarak, Katrina Kasırgası’ndan 14 ay sonra metrekare başına yaklaşık 2000 $ bir maliyetle proje tamamlandı. Sürdürülebilir tasarım stratejilerinin birçoğu (saçaklar, panjurlar, balkonlar ve fanlar) New Orleans’a özgü, geleneksel iklime duyarlı mimariden uyarlandı.


New York Times Binası, New York City

Renzo Piano Building Workshop and FXFowle Architects
Hacim, manzara, ışık, bağlamına saygı ve sokakla ilişkileri açısından kaliteli bir mimari tutum sergileyen New York Times Binası açık ve davetkâr tasarımı ile kullanıcılarına etraflarındaki şehri tamamıyla algılama olanağı sağlıyor.


Plaza Apartments, San Francisco

Leddy Maytum Stacy Architects & Paulett Taggart Architects, in association
San Francisco’nun gelişim bölgesinin seçkin bir köşesinde bulunan bu yeni karma işlevli proje evsizlere kalıcı konut sağlamak amacıyla Vali Gavin Newsom ve Kamu Sağlığı Kurumu’nun “Önce Konut” programı kapsamında bir pilot proje olarak inşa edildi. Proje şehrin evsizliğe son vermeye yönelik 10 yıllık planının önemli bir yapı taşı niteliğinde. Sürdürülebilir olarak tasarlanan 9 katlı bina 106 yüksek verimli stüdyo daire ve bunlara hizmet veren ruhsal ve fiziksel sağlık hizmetlerini barındırıyor.


Salt Point Evi, Salt Point, New York

Thomas Phifer and Partners
New York’un Hudson Vadisi’nde, zarif, verimli ve ekonomik malzemelerle inşa edilen, 204 m2'lik ev, küçük özel bir göle bakan bir çayır üstünde bulunuyor. Ev, arazi üzerinde, yaz esintilerinden faydalanacak şekilde özenle yerleştirilmiş. Stratejik olarak yerleştirilmiş kontrol edilebilir pencereler ve havalandırma amaçlı tepe ışıklıkları havanın ev içinde dolaşımını sağlıyor.

2009 İç Mimarlık Onur Ödülleri
İç Mimarlık dalında doğal ışığı ustaca kullanan ve genel tasarım problemlerine özgün çözümler getiren on proje ödüle layık görüldü. İç mimarlık dalı Onur Ödülleri jürisi şu isimlerden oluşuyordu:

Mark P. Sexton, FAIA, Krueck & Sexton Architects; (jüri başkanı)
Joan Blumenfeld, FAIA, Perkins + Will;
Elisabeth Knibbe, AIA, Quinn Evans Architects;
Arvind Manocha, Los Angeles Philharmonic Association;
Kevin Sneed, AIA, OTJ Architects,


Barclays Global Investors Merkez Binası, San Francisco
STUDIOS Architecture


Chronicle Books, San Francisco
Mark Cavagnero Associates


Heckscher Çocuk Vakfı, New York City
Christoff:Finio architecture


Jigsaw, Washington, D.C.
David Jameson Architect


R.C. Hedreen, Seattle
NBBJ


Amerikan Bale Okulu, New York City
Diller Scofidio + Renfro


Sheila C. Johnson Tasarım Merkezi, New York City
Lyn Rice Architects


Tishman Speyer Corporate Merkez Binası, New York City
Lehman Smith McLeish


Town Evi, Washington, D.C.
Robert M. Gurney, FAIA


IFAW Dünya Merkez Binası, Yarmouth Port, Massachusetts
designLAB architects

2009 Kentsel Tasarım Onur Ödülleri
2009 yılı Kentsel Tasarım Onur Ödülleri için seçilen altı proje, kentsel bağlamda etkili tekil evlerden büyük ölçekli master planlar ve yeni kent tasarımlarına uzanan bir çeşitlilik sergiliyor. Bu yıl Kentsel Tasarım Dalı Ödül jürisinde şu isimler vardı:

Jonathan J. Marvel, AIA, Rogers Marvel Architects PLLC; (jüri başkanı)
Samuel Assefa, Assoc. AIA, City of Chicago, Department of Planning and Development;
Tim Love, AIA, Utile Inc. / Architecture + Planning;
Ivenue Love-Stanley, FAIA, Stanley Love-Stanley PC;
Stephanie Reich, AIA, City of Glendale, Planning Division


Foshan Donghuali Master Planı, Guangdong, Çin
Skidmore, Owings & Merrill LLP


Orange County Parkı, Irvine, Kaliforniya
TEN Arquitectos


Mahalle Havzası ve Evler Arasında Veranda, Fayetteville, Arkansas
University of Arkansas Community Design Center


Southworks Lakeside Chicago Development, Şikago
Sasaki Associates, Inc. and Skidmore, Owings & Merrill, LLP


Yeni Radyal Şehir için Merkez Park, Guangming New Town, Çin
Lee + Mundwiler Architects


Treasure Island Master Planı, San Francisco
Skidmore, Owings & Merrill LLP

(mo.org.tr)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com