Yeşil çatılı kütüphane tasarımı

Yeşil çatılar ve cephelerdeki zarf biçimli perforajlar tesisin estetik çekiciliğine katkı sağlıyor.Mevcut peyzaj öğelerinin kullanımı ve entegrasyonuyla da yansıtılan güçlü tasarım kriterleriyle daha açık bir mekan algısı ile daha belirgin bir kimlik öneriyor.

 

İngiliz kültür tesisi, dünyanın en iyisi olacak şekilde yeniden şekillendirildi.

HOK, Boston Spa depolama alanındaki İngiliz Kütüphanesi’nin yenilenmesi için hazırladığı tasarımı tamamladı. Şu anda West Midlands’de yer alan kampüste, 2. Dünya Savaşı’ndan kalma birçok eski Savunma Bakanlığı binası ve sonraki yıllarda yapılmış birçok uyumsuz eklentiler yer alıyor. HOK’un tasarımı, Boston Spa’da İngiliz Kütüphanesi için, mevcut peyzaj öğelerinin kullanımı ve entegrasyonuyla da yansıtılan güçlü tasarım kriterleriyle daha açık bir mekan algısı ile daha belirgin bir kimlik öneriyor.

Kütüphanenin toplam kitap koleksiyonunun %80 kadarı ile gazete arşivinin tamamı bu alanda tutulabilecek. Yenilikçi fiziksel depolama çözümleri kullanılmak suretiyle koruma, depolama ve geliştirme göz önüne alınırken, İngiliz Kütüphanesi’nin her yıl koleksiyonunu lineer olarak yaklaşık 12 kilometre kadar arttırabileceği düşünülerek mekansal gelişme de aşamalandırıldı.

HOK’un açıklamasına göre, master plan, önümüzdeki 75 yıl içinde dünyanın en büyük düşük oksijenli, otomatik kütüphane deposu ve erişim noktası olarak inşa edilecek olan alan, 162 metrekare geleneksel depolama ve yeni ofis sahası da içerecek.

Boston Spa, tamamlanmasıyla dünyanın en gelişmişi olacak ve 2046’ya kadar da kütüphanenin tüm arşivi BS5454 depolama standartlarına göre burada bulunacak.

Ayrıca yeşil çatılar ve cephelerdeki zarf biçimli perforajlar da tesisin estetik çekiciliğine katkı sağlıyor.

Kaynak: World Architecture News
Çeviri: mimdap

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com