Dalgalı Yeşil Çatılı Konut

Bu eşsiz tasarım, güneş enerjisi, kapsamlı doğal ışık kullanımı ve yerel kaynaklı malzemeler gibi sürdürülebilir elemanlar içeriyor.Park Houseun tanımlayıcı özelliği olan doğal bitkilerden oluşan dalgalı yeşil çatısı, konutları birbirine bağlıyor.

 

Ushida Findlay Mimarlık’tan Dalgalı Yeşil Çatılı Konut

Ushida Findlay Mimarlık'ın tasarladığı İngiltere Preston'daki Park House projesi geçtiğimiz günlerde inşa izni aldı. Bu eşsiz tasarım, güneş enerjisi, kapsamlı doğal ışık kullanımı ve yerel kaynaklı malzemeler gibi sürdürülebilir elemanlar içeriyor. Fakat binayı asıl tanımlayan bütün evleri içine alan beş koldan oluşan dalgalı yeşil çatı.

Şu anki ideal şartlar altında dahi, konut mimarisinde gelişen donanımları kullanmak bazen zor olabiliyor. Hiç kimse 21.yy için bir kent evi tasarımı olan Starfish tasarımıyla RIBA prestij ödülü kazanan Ushida Findlay Mimarlık kadar bunun farkında olamaz.
Sürpriz olmayan bu ödülden sonra Edinburghlu mimarlık şirketi UFA, yeni projelerinin de kısa zamanda kabul edilmesini büyük coşkuyla karşıladılar. Park House'un tanımlayıcı özelliği olan doğal bitkilerden oluşan dalgalı yeşil çatısı, konutları birbirine bağlıyor. 2600 m2'lik girişten ve birleşik beş ayrı konuttan oluşan tasarımın özellikleri, konutların herbirinin dört katlı olması (biri yer altında), paylaşılan rekreasyonel alanlar, organik çizgiler, karbon ayakizi ve binanın girişinin etrafındaki yapay suyu ortaya çıkaran tasarım.

Bu tasarım, UFA, Dundee Üniversitesi Bilimsel Çalışma Ekibi, Buro Happold'un Geometri Çalışma Ekibi, Ramboll Whitbybird ve Glasgow'daki ortak Holmes'un kapsamlı işbirliğiyle ortaya çıktı. Findlay çalışmayı şu şekilde tanımlıyor: "Böylesine alışılmadık bir bina için planlama yapmak tamamen bir başarı, ama biz bunu başardık, çünkü herkes işini çok titiz yaptı ve şimdi uygulama aşamasına geçildi. Bölge, bina ve binanın başarılı şekilde hayata geçmesi her bakımdan bu titiz çalışmaya dayanıyor."

(caticephe)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com