Google da arama yapmak CO2 üretiyor

İnternetin en ünlü arama sitesi Google da iki kez arama yapmanın Kettle da su kaynatıldığında ortaya çıkan CO2 miktarı kadar emisyona sebep olduğu iddia edildi.

 

Amerikan araştırma firması Gartner'ın raporuna göre IT sektörü global CO2 emisyonunun yüzde 2'sine sebep oluyor.

Harvard Üniversitesi'nden Dr. Alex Wissner-Gross, basit bir web sitesinin izlendiği her saniye için 0,02 gram CO2 ürettiğini söylüyor. Eğer internette bir video seyrediyorsanız, bunun ürettiği CO2 ise saniyede 0,2 grama eşit.

Dr. Gross'un saptamaları aslında bilgisayarları ve interneti dolaylı olarak zan altında bırakıyor. Dr. Gross bunu şöyle açıklıyor:

"Web siteleri serverlarla yayın yapabiliyor ve bu siteler ağ yoluyla birbirleriyle etkileşen bilgisayarların yardımıyla ziyaretçiler tarafından izlenebiliyor.  Bu serverlar, alıcılar ve ağların çalışabilmesi için elektriğe gereksinimleri var. Elektrik ise kömür ve petrol gibi fosil yakıtların yanmasıyla çalışan santrallerle sağlanabiliyor. Fosil yakıtların yanmasıyla atmosfere CO2 salınmış olunuyor ve dolaylı olarak bu durum iklim değişikliğine yol açıyor"

Gross'un tezine göre Google'da arama yapıldığında, site dünyadaki serverların hemen hemen hepsinde işlem yapıyor ve kısa sürede kullanıcıya istediği yanıtı veriyor. Bu nedenle daha çok kaynak kullandıkları için arama siteleri diğer sitelere göre daha çok emisyona neden oluyor.

Bir başka analist John Buckley ise Google'da arama yapmanın 1 gram ila 10 gram arasında emisyona neden olduğu görüşünde.

Teknoloji yazarı Chris Goodall da bir kullanıcının bilgisayarı başında Google'da arama yaparak geçirdiği her 15 dakika için sitenin 7 ila 10 gram arasında CO2 ürettiğini düşünüyor.


 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com