Ağaç merkezli tasarım 'Kabuk'

Plan, büyük bir köknar ağacını merkeze alarak binayı onun çevresine inşa etmek, binanın dışına ise temel görüntüyü ortaya koyacak olan çam ağaçlarını yerleştirmek üzere tasarlanmış.Mütevazı peyzaj tasarımıyla ise, kırsal estetiği sağlarken mekanın nefes almasına da imkan tanınmış.

 

 

Mimar: ARTechnic

 

Büyük, kabuk biçiminde bir yapı, ormanın ortasında kendisine yer bulmuş. Çevresindeki mağara ve kayaların formuna da çok fazla benzemeyen bu yapı tek kat olarak inşa edilmiş ve konut olarak tasarlanmış.

Japonya’nın Karuizawa kentinde yer alan, yine yazlık şeklinde yapılan villalar, çoğunlukla geleneksel tarzda yapılmış ve bölgenin soğuk ve nemli iklimine karşı dayanıksız kalmışken, kabuk, çevresel koşullara duyarlı ve modern biçimde inşa edilmiş.

Villaların öncelikli amacı, hafta sonları için fonksiyonel olmakla birlikte, insana dinlenme, rahatlama ve huzur sağlayacak yerler de olmalarıdır. Bu, modern bir heykel biçimindeki yapıda da huzur ve rahatlamanın sağlanabilmesi için çevresel özellikler de iyileştirilmiş, peyzaj öğeleri yeninde düzenlenmiş.

Bu ev için konfor ve performans öncelikli bir yol izlenmiş. Tokyo’ya 1 saat 10 dakika uzaklıkta bulunan bu bölgeye, günübirlik de ulaşılabildiği için, sadece yazlık olarak düşünülmemiş.

Merkezi kontrol sistemi, tüm mekanik ve elektrikli aletlerin sadece 3 düğme ile yönetilmesini sağlamış. Biyometrik kilit ve güvenlik sistemi, ev içerisinde güvenliğin sağlanabilmesine yönelik endişeleri azaltacak şekilde tasarlanmış. Yerden ısıtma sistemi, ısı enerjisi kullanımını azaltan ve buradaki gibi soğuk bölgelerde ısı kayıplarını önleyen bir sistem olarak kullanılmış.

Yapının şekli de koruma konusunda oldukça etkili. Yapı hem soğuğu bloke edecek şekilde yapılmış ve yerleştirilmiş, hem de geniş açıklıkları olan büyük alanları yaşama lüksü sağlamış.

Plan, büyük bir köknar ağacını merkeze alarak binayı onun çevresine inşa etmek, binanın dışına ise temel görüntüyü ortaya koyacak olan çam ağaçlarını yerleştirmek üzere tasarlanmış. İlk başta üç boyutlu olarak kıvrımlanması planlanan bina, bütçenin aşılması yapım metodu gibi nedenlerle sadece iki boyutta kıvrılabilmiş. Böylelikle bina J biçimini almış.

Kıvrımlı form, bir istiridye ya da salyangozun kıvrımlarına benzetilmiş ve sanki ormanın üzerinde süzülür gibi bir illüzyon yaratılmış. Kenarların parlatılması ve tavan pencerelerinin açılmasıyla birlikte, ferah ve rahat iç mekanlar oluşturulmuş. Mütevazı peyzaj tasarımıyla ise, kırsal estetiği sağlarken mekanın nefes almasına da imkan tanınmış.

Kaynak: Dezeen, World Architecture News
Çeviri:Mimdap

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com