Su tasarrufu için elektrotlu yöntem !

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bu yolla gereksiz su tüketiminin önüne geçmeyi planlıyor.

Park ve Bahçeler Müdürlüğü gereksiz su tüketimini önlemek için düğmeye bastı. İstanbul'da yüzde 40 su tasarrufu sağlanacak

Park ve Bahçeler Müdürlüğü, son 5 yılda 12.4 milyon metrekare yeni yeşil alan oluşturdu. Böylece İstanbul'un toplam yeşil alan miktarı 30 milyondan yüzde 58 artışla 47.9 milyon metrekareye çıktı. Bugüne kadar otomatik ve akıllı su yönetim sistemleriyle sulanan bu alan için İBB Park ve Bahçeler Müdürlüğü yeni bir sistem kurdu. Buna göre, kentin 8 ayrı noktasında toprağa elektrot yerleştirildi. Toprağın su ve nem miktarını belirleyecek elektrotlarla, su ihtiyacı anlaşılacak. Veri, bilgisayara işlenecek. Elektronik ortamda topraktaki nem durumu analiz edilecek. Yeterli oranda sulama yapılacak.

 

Pilot uygulama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bu yolla gereksiz su tüketiminin önüne geçmeyi planlıyor. Hesaba göre, elektrotlu sulama yöntemiyle yüzde 40'ın üzerinde tasarruf sağlanacak. Sistem, ağırlıklı ve öncelikli olarak şebeke suyundan faydalanan sahil parkları, büyük kavşak ve meydanlardaki yeşil alanlarda uygulanacak. Pilot uygulamadan olumlu sonuç alınması halinde sistem kentin tamamına entegre edilecek. Halen şebeke suyu kullanılarak sulaması yapılan park ve yeşil alanlarda, akıllı su yönetim sistemi kurulmuş, normal sulama yöntemlerine göre yüzde 35 oranında su tasarrufu sağlanmıştı.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com