Kuzey kutbu dönüşü olmayan yolda

Uzmanlar, Kuzey Kutbundaki, ısınmanın daha önce tespit edilenden 10 yıl önce başladığını bildirirken, erimenin dönüşü olmayan yola girdiği uyarısında bulundu.

 

Kuzey Kutup bölgesindeki ısınmanın, hızlı ilerlediğini açıkça ortaya koyan kanıtlar bulduklarını açıklayan uzmanlar ısınmanın, tahmin edilenden on sene önce başladığını ve dönüşü olmayan bir yola girildiğini belirtti.

Araştırmalar sonunda daha önce buz katmanının incelmesi nedeniyle Kuzey Kutbu'nda 5-10 yıl içinde buz kalmayacağı öne sürülürken daha sonra 'Kuzey Kutbu'ndaki buzlar 2080 yılında kadar tamamen eriyecek' teorileri ortaya atıldı.

Küresel ısınma hızının Kuzey Kutbu'nda dönüşü olmayan bir yola girdiği uyarıları yapan bilim adamları, ısınmanın, tahmin edilenden 10 yıl önce başladığını ve dünyanın geri kalanından çok daha hızlı ilerlediğini ortaya koydu. İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden Independent, 'Özel rapor' manşetiyle verdiği haberde, şunlar aktarıldı:

"Bölgedeki hava sıcaklıklarının, normalde sonbaharda beklenenden daha yüksek olduğunu belirten iklim değişikliği üzerinde çalışan uzmanlar, bu duruma Kuzey Kutup denizindeki yaz erimesinin artarak, okyanuslardaki sıcaklığın yükselmesini gerekçe olarak gösteriyor.

Tarih boyunca oluşmuş buz tabakalarının yerini küresel ısınmayla birlikte ince buz tabakalarının aldığını, bu nedenle bu yaz Kuzey Kutbu'nda buz kalmayacağını duyuruyor. Geçen yıllarda, tarih boyunca oluşmuş ve hiç incelme göstermeyen buz tabakaları küresel ısınmayla birlikte önce çatlama gösterdi, şimdi de yavaş yavaş erimeye başladı."

Bu konudaki endişe ve uyarılarına geniş yer ayıran gazete, araştırmacıların, 'Erime hızının 10-15 yıl daha ciddi boyutlara ulaşmasını beklemiyoruz' açıklamalarına rağmen, Kuzey Kutbu'nun buzsuz yaz dönemine girilmeye başladığı endişelerini dile getirirken bu noktadan dönülemeyeceğini vurguladı.

Kuzey Kutbu'nun küresel ısınmada en hassas bölge olduğunu hatırlatan Independent, burada yaşanan iklim değişikliğinin kuzey yarımküredeki hava koşullarına doğrudan etkisi olduğuna dikkati çekiyor. Isınma etkilerinin ölçülebilmesinin gelecek 10 yıl içinde açıkça ortaya konabileceği vurgulandı.

 

Aynur Tattersall / DHA / Londra  

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com