Dünya saati… 2009 da eylem sürecek!

2 yıldır düzenlenen eyleme, 2009 yılında 62 ülkeden 74 şehrin katılmasının kesinleştiği bildirildi.

 

 

Doğal Hayatı Koruma Vakfının (WWF), küresel iklim değişikliğine dikkati çekmek için 2 yıldır düzenlediği eyleme, 2009 yılında 62 ülkeden 74 şehrin katılmasının kesinleştiği bildirildi. 2009'da 28 Mart'ta yapılacak eyleme 1 milyar kişinin katılması bekleniyor.


WWF-Türkiye Genel Müdürü Dr. Filiz Demirayak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2007 yılında Avustralya'nın Sidney şehrinde, iklim değişikliği konusunda farkındalık yaratma amacıyla başlayan "Dünya Saati" eyleminin 2 yılda tüm dünyaya yayıldığını söyledi.

Eylemin bugüne kadar Moskova, Los Angeles, Las Vegas, Londra, Hong Kong, Sidney, Roma, Oslo, Cape Town, Lizbon, Singapur, Toronto, Dubai, Kopenhag ve İstanbul'un da aralarında bulunduğu şehirlerde yapıldığını ifade eden Demirayak, 28 Mart 2009'da 3'üncüsü gerçekleştirilecek eyleme, şimdiden 62 ülkeden 74 şehrin katılmasının kesinleştiğini vurguladı.

Demirayak, bu sayının belediyeler, kamu kuruluşları, özel sektör ve bireylerden gelen destekle dünya genelinde bin şehir ve 1 milyar insana ulaşmasının beklendiğini dile getirerek, şöyle konuştu:

"Eylem kapsamında, ışıklar 28 Mart 2009 Cumartesi günü Türkiye saatiyle 20.30'da bir saatliğine sönecek. Bu eylem, küresel iklim değişikliği üzerinde yaratılabilecek etkinin güçlü bir sembolü olacak. 'Dünya Saati' eylemi, Aralık 2009'da Kopenhag'da yapılacak iklim değişikliği zirvesine katılan dünya liderlerine büyük ve kararlı bir mesaj verecek. Eyleme dünyanın her yerinden katılan insanlar, iklim değişikliği için bir şeyler yapmakta kararlı olduklarını gösterecek."

2008'deki eyleme 50 milyon kişi katıldı

Filiz Demirayak, 2009'daki eylemde dünyanın en yüksek oteli olan Burj Dubai, Toronto'da bulunan CN kulesi, Sidney Opera Binası, Roma'da bulunan İtalya Cumhurbaşkanlığı Sarayı gibi birçok ünlü ve tarihi binanın da ışıklarını kapatılacağını dile getirerek, şunları söyledi:

"(Dünya Saati) eylemi, sadece gereksiz aydınlatmaları söndürerek bile karbon salınımını azaltmanın ve iklim değişikliği için bir şeyler yapmanın mümkün olduğunu küresel bir mesajla anlatan bir eylem. 2009 yılı dünya için önemli kararların alınması gereken bir dönemin başlangıcı.

Bu yıl 3'üncüsü düzenlenecek 'Dünya Saati'ne, 2008'de Türkiye dahil dünyadan 50 milyon insan katıldı. Aralık 2009'da Kopenhag'da iklim değişikliğini konuşacak olan liderler dünyanın çözümler ve somut adımlar beklediğinin farkında olmalı. 'Dünya Saati'nin Türkiye'de İstanbul, İzmir, Bursa, Eskişehir, Antalya gibi birçok şehirde gerçekleşmesi, küresel iklim değişikliği sorununa çözüm talebinin bu şehirlerden de gitmesi için belediye başkanları, özel sektör, kamu kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ve bireylerden destek bekliyoruz.

Bu desteği dünya kamuoyuyla paylaşmaktan ve küresel web sitesi 'www.earthhour.com'da yayınlamaktan onur duyacağız. Yaratmak istediğimiz değişimin kendisi olmak için harekete geçme zamanı."

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com