İstanbul'a 'Lale Müzesi' yapılacak !

Müzede fotoğraflardan kitaplığa, çini sergisinden elbiselere kadar lale ile ilgili birçok eser sergilenecek.


'İstanbul Lalesiyle Buluşuyor' projesi ile dört yıldır tüm şehri lale ile süsleyen
Büyükşehir Belediyesi, şimdi de  'Lale Müzesi' kurmak için harekete geçti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Sarıyer Emirgan Korusu'nda bulunan at ahırlarını restore ederek müzeye dönüştürecek.

İstanbul'u 2004'ten bu yana 23 milyon lale ile donatan Büyükşehir, kuracağı müzede lale motifinin işlendiği Osmanlı sultanlarına ait kıyafetlerden hediyelik eşyalara kadar birçok ürün sergileyecek. Kasım ayında başlanacak restorasyon çalışmaları 7 aylık bir çalışma ile tamamlanacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Projeler Dairesi Başkanlığı ve Tarihi Çevreyi Koruma Müdürlüğü tarafından yapılacak çalışma ile söz konusu müzede fotoğraflardan kitaplığa, çini sergisinden elbiselere kadar lale ile ilgili birçok eser sergilenecek.

Büyükşehir, tarihi at ahırlarının restorasyonu için 8 Ekim'de ihaleye çıktı. İhaleyi, 1 milyon 800 bin YTL teklif veren Pekerler İnşaat kazandı. Büyükşehir Belediyesi tarafından 4 yılda ekilen 23 milyon lale için 5 milyon 600 bin YTL harcandı.

(zaman)


Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com