Palmiye Böceği Toplantısı

Kırmızı Palmiye Böceğinin Türkiye'de Yayılışını Kontrol Altına Almak ve Gerekli Önlemler tartışıldı

Palmiye Böceği Toplantısı

Asya ve Ortadoğu Ülkelerinde, Palmiyelerin En Önemli Zararlısı Olarak Gösterilen Kırmızı Palmiye Böceğinin Türkiye'de Yayılışını Kontrol Altına Almak ve Gerekli Önlemleri Anlatmak Amacıyla Kemer'de Bir Toplantı Düzenlendi.

Asya ve Ortadoğu ülkelerinde, palmiyelerin en önemli zararlısı olarak gösterilen kırmızı palmiye böceğinin Türkiye'de yayılışını kontrol altına almak ve gerekli önlemleri anlatmak amacıyla Kemer'de bir toplantı düzenlendi. Kırmızı palmiye böceği ile ilgili toplantı, Antalya Tarım İl Müdürlüğü Bitki Koruma Şube Müdürlüğü ve Kemer Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nce Kemer Belediyesi Kültür Salonunda gerçekleştirildi. Sunumu Antalya Zirai Karantina Müdürlüğü'nden Dr. Rana Akyazı ile Tarım İl Müdürlüğü Bitki Koruma Şubesi'nden Ziraat Mühendisi Handan Özkan yaptı. Toplantıya Göynük, Beldibi, Çamyuva, Tekirova ve Kemer sınırları içerisindeki palmiye üretici ve satıcıları katıldı. Toplantıyı Kemer Belediye Başkan Vekili Süleyman Seraki ile Başkan Yardımcısı Mustafa Bilici de takip etti. Antalya Zirai Karantina Müdürlüğü'nden Dr. Rana Akyazı, Kırmızı Palmiye Böceğinin Asya ve Ortadoğu ülkelerinde palmiyelerin en önemli zararlılarının başında geldiğini belirterek şöyle konuştu: "Zarar verdiği palmiye sayısı milyonlarla ifade edilen kırmızı palmiye böceği, aynı zamanda büyük miktarda maddi kayba yol açıyor. Kırmızı palmiye böceği yurdumuzun ve özellikle bölgemizde doğal yayılma alanlarını tehdit ediyor. Hızla dünyada yayılıyor. Palmiye ve hurma ithalatları ile ülkemizde de son dönem oldukça yayılmaya başladı. Biz bu konuda gereken önlemleri alabilmek için bir takım çalışmalar yapıyoruz. Bu zararlının varlığının tespiti kadar mücadelesi de oldukça zor. Çeşitli önlemler alarak bu zararlının çoğalmasını engelleyebilir ve palmiyelerin yok olmasını önleyebiliriz."

Doğada çok farklı bir yere sahip olan palmiyelerin yok olmasına neden olan zararlı, insan sağlığına bir zarar vermiyor. Ancak yeşilliği ve palmiyeleri çok kısa bir süre içerisinde kurutabiliyor. Bu da turizm bölgelerini olumsuz etkilerken, palmiyelerin yok olması maddi kayba yol açıyor.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com