Küresel ısınmanın etkileri araştırılıyor !

Yapılan anket çalışmasında halkın küresel ısınma hakkında ne derece bilgi sahibi olduğu, küresel ısınmadan nasıl etkilendikleri ve küresel ısınmanın tarımsal üretime etkisi araştırılıyor...


Birleşmiş Milletler (BM) Kalkınma Programı çerçevesinde yürütülen ''İklim Değişikliğine Adapte Edilerek Seyhan Nehri Havzasında Temel Geçim Analizi'' Projesi çerçevesinde Kayseri'nin  Develi ilçesi ile Niğde ve Adana'da anket çalışması başlatıldı.

Proje Koordinatörü Uğur Peker, küresel ısınmanın geçim kaynaklarına etkisini araştırmak üzere hazırlanan proje kapsamında, Seyhan Nehri'ni besleyen Zamantı Irmağı boyunca uzanan köylerle Niğde ve Adana'da anket çalışmalarına başladıklarını söyledi. Seyhan Havzası'nda yaklaşık 4 bin haneye ulaşmayı planladıklarını ifade eden Peker, 30 anketörün 73 sorudan oluşan anket çalışmasını, çetin kış şartlarına rağmen sürdürdüklerini belirtti.

Ankette, halkın küresel ısınma hakkında ne derece bilgi sahibi olduğu, küresel ısınmadan nasıl etkilendikleri ve küresel ısınmanın tarımsal üretime etkisi gibi konularda soru yöneltildiğini anlatan Peker, çalışmayı 2009 yılı ocak ayının ilk haftasında tamamlayacaklarını söyledi. Develi Belediye Başkanı Recep Özkan da, iklim değişikliğine bağlı olarak sel, toprak kayması ve kuraklığa maruz kalan bölgelerde tarımsal verimin azaldığına, kıyı ekosistemlerinin olumsuz etkilendiğine dikkat çekti.

Seyhan Havzasını besleyen yüzey suyu kaynaklarının yarı kurak iklim kuşağından karasal iklime geçiş bölgesinde bulunduğunu belirten Özkan, havza topraklarının 314 bin 625 hektar alanı kapsadığı göz önünde bulundurulduğunda, araştırmanın öneminin daha iyi kavranacağına işaret etti.

Yer üstü ve yer altı su kaynaklarının akılcı kullanılmasının gerekliliğini vurgulayan Özkan, ''bölgemizden geçerek havzayı besleyen su kaynakları, her geçen gün daha büyük önem kazanıyor. Bu araştırma, Develi'nin yanı sıra Pınarbaşı, Bünyan, Sarız, Tomarza ve Yahyalı ilçelerimiz için de önemli veriler ortaya çıkaracak'' dedi.

(aa)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com