Diyarbakır’da asırlık kestane ağaçları tespit edildi !

Ağaçlardan toplanan kestaneler tüpe alınmak suretiyle fidan elde edilerek mıntıkada yayılışının geliştirilmesi ve mevcut ağaçların korunması için çalışma başlatıldı...

 

Diyarbakır Kulp İlçesi İslamköy köyünde asırlık kestane ağaçları tespit edildi.

Elazığ Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Diyarbakır işletme Müdürlüğünün yaptığı açıklamaya göre; Diyarbakır’ın Kulp İlçesi İslamköy köyünde asırlara tanıklık etmiş 30 adet kestane ağacı tespit edildi. Köyde dere yatağında dağınık halde bulunan sayıları 30’a varan doğal kestane ağaçlarının çaplarının 120-130cm arasında değiştiği belirtilerek bu ağaçların doğal yetişme ortamından çok uzakta nasıl var oldukları ve bugüne kadar hayatiyetlerini sürdürdüklerinin araştırılmakta olduğu ifade edildi.

Diyarbakır işletme Müdürlüğünce bu ağaçlardan toplanan kestaneler tüpe alınmak suretiyle fidan elde

edilerek mıntıkada yayılışının geliştirilmesi, mevcut ağaçların korunması, Dicle Üniversitesi

Fen-Edebiyat Fakültesi ile birlikte ağaçların varlığı ve genetiğinin incelenmesi çalışmalarının başlatıldığı bildirildi.

 

 

(ogm)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com