Kesintisiz bir peyzaj yaratmak için bütünleştirmek !

Tren rayları ile bölünen üç farklı parseli birleştirmek...

Tasarımın güçlü yeri, birbiri ile bağlantılı bir dizi bölge içerisinde Seattle’a özgü olan şeyleri – yağmur, sis, yansıma- vurgulamak ve onlarla etkileşime girme niyetindedir.
Marion Weiss

 

 

Seattle Sanat Müzesinin Olympic Heykel Parkı, Seattle’ın modern kentsel görünümü ile Puget Sound ve Olympic Dağlarının doğal güzelliğinin arasında Seattle’ın kenarında yer almaktadır ve kıyı alanını, önceki endüstri alanı niteliğinden insanların müze duvarları dışında da modern ve çağdaş sanatı deneyimlediği güçlü yeşil bir mekana dönüştürecektir.

Tasarım mimarlık, peyzaj tasarımı ve kentsel altyapıyı, mevcutta tren rayları ile bölünen üç farklı parseli birleştirmek ve sanat, kent ve Soundla kesintisiz bir peyzaj yaratmak için bütünleştirmiştir.

 

 

Parkın üstünde, kentin kenarında akşamları parıldayan bir fener haline gelen şeffaf bir pavyon bulunmaktadır.

“A sırala Z” biçimli yaya yolları, Kuzeydoğunun 3 prototip peyzajını bağlamaktadır: her dem yeşil sık, fir, sedir, yerel yabanmersini ağaçlarından oluşan ılıman iklim ormanı, meşe, kavak ve Akçaağaçlardan oluşan geçiş ormanı ve bir dizi bodur çam ve kelp, su yosunu ve su altı yeşillikleri ile Balıklar için yenilenen peyzaj sunan su teraslarından oluşan kıyı bahçesi.

 

 

Parktaki sanat 3 kategorili olacaktır: yaya köprüleri, sarmaşıklı parmaklıklar, banklar ve yaya yolları ile parkın tasarımı ve inşası ile bütünleşecek altyapı projeleri, parkın her alanındaki ana ilgi noktasına dikkati çekmek için ana ilgi noktası olarak hizmet verecek odak noktaları, pavyonuda içererek parkın genelinde yer alacak geçici sergi ve enstalasyon alanları.

 

Kıyı alanı parkının kademelenmiş su terasları, gelgit dalgalarının gidiş ve gelişi ile meydana çıkarmakta ve gizlenmektedir ve Elliott koyundaki somonların kurtarılmasını destekleyecektir. Yerel bitkiler Puget Sound’un eşsiz fiziksel çevresini deneyimlemek ve öğrenmek için önemli bir zemin sunacaktır.

 

Program parkı, zaman içerisinde değişen dinamik bir mekan olarak vurgulayacak ve heykel yaklaşımları devam eden orta derece değişim kullanacaktır.

 

Sanatsal programın ilk etabı Richard Serra’nın 75ft uzunluğundaki enstalasyonu Wake (2003), Mark Dion’un Seattle Vivarium’unu ve Glenn rudolp’un fotograflarını içerecek.
Pek çok Seattle sakini de modernist heykellerin önemli örneklerini parka bağışlamıştır.

Mimar: Manfredi Mimarlık

 

(mimdap)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com