İklim değişikliği için ilk adım

2020 yılına kadar sera gazları salınımı %20 düşürülecek

İklim değişikliği için ilk adım

Brüksel'de biraraya gelen Avrupa Birliği liderlerinin, sera etkisi yaratan gazlarının ciddi oranda azaltılması konusunda bir yıl içinde bir takvim belirlemeye karar vermeleri bekleniyor. Brüksel'de dün akşam bir araya gelen Avrupa Birliği liderleri, iklim değişikliğiyle mücadelede bağlayıcı hedefler koyma konusunda uzlaşmaya vardı. Görüşmelere bugün de devam edilecek. Ancak yapılan açıklamalar, liderlerin zirvenin sonunda, Avrupa Komisyonu'nun belirlediği, sera etkisi yaratan gazların salımının 2020 yılına kadar yüzde 20 oranında kesilmesi hedefini benimseyeceklerine işaret ediyor. Birliğin dönem başkanı Slovenya Başbakanı Janez Jansa, Avrupa Birliği'nin ''düşük karbon yayan ekonomiye geçiş'' planlarını, üçüncü sanayi devrimi olarak niteledi ve ''bağlayıcı hedeflerin bir yıl içinde ortaya konacağına'' inancını vurguladı. Jansa, "İddialı bir takvim var ortada ve bu, 2008'in sonuna kadar üye ülkelerin siyasi bir anlaşmaya varmaları gerektiği anlamına geliyor. Sonra da, Avrupa Parlamentosu'yla, görev süresi dolmadan ortak bir yaklaşım oluşturmamız gerekiyor. Bu da en geç 2009'un ilk ayları demek" diye konuştu. Avrupa Birliği liderleri, dış politika yüksek temsilcisi Javier Solana'nın küresel ısınmanın neden olduğu potansiyel güvenlik kaygılarına ilişkin uyarılarını da not etti. Liderlerin üzerinde uzlaşmaya vardıkları tek konu küresel ısınmayla mücadele değildi. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin gündeme getirdiği, Akdeniz Birliği projesi de liderlerin ele aldığı konular arasındaydı, Brüksel'den gelen haberler de, proje üzerinde genel bir uzlaşma bulunduğu yönünde. (14/03/2008 bbc)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com