Türkiye'nin orman alanı artıyor !

Türkiye de orman ve diğer ormanlık alanların yüzölçümünün, ülke topraklarının yüzde 27,2 sine ulaştığı kaydedildi.

Ekonomik ve İşbirliği Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından hazırlanan, "OECD Çevresel Performans İncelemeleri: Türkiye'başlıklı raporda, 'Türkiye'de orman ve diğer ormanlık alanların yüzölçümünün, ülke topraklarının yüzde 27,2'sine ulaştığı' kaydedildi.

Raporun, "Doğa ve Biyolojik Çeşitlilik" başlıklı bölümünde, biyolojik çeşitlilikle ilgili mevzuat ve ilgili kurumsal işbirliğinde koordinasyon geliştirildiği ifade edildi.

Biyolojik çeşitliliği barındıran koruma altındaki alanların toplam yüzölçümünün inceleme döneminde artarak ülke yüzölçümünün yüzde 5,3'üne ulaştığı belirtilen raporda, Türkiye'nin bu alanların korunmasını yönetim planları yoluyla daha da güçlendirdiği vurgulandı.

Halkın katılımının, envanter çalışmalarının ve muhafaza projelerinin önemli bir kısmı haline geldiği belirtilen raporda, şöyle denildi:

"Çevre dostu tarımın benimsenmesi için özellikle toprağın tuzlanması sorununa değinmek ve organik tarımı desteklemek için ilk ekonomik önlemler benimsenmiştir. Türkiye, Göçmen Yabani Hayvan Türlerinin Korunmasına ilişkin Bonn Sözleşmesi haricinde doğanın korunmasına ilişkin tüm ana uluslararası sözleşmeleri kabul etmiştir.

Ancak, Türkiye'nin zengin biyolojik çeşitliliğinin bazı kısımları tehdit altındadır ve gelecekte daha büyük bir baskıyla karşılaşacaktır. Bunun ana nedeni turizm, kentleşme, sanayi ve tarımın gelişmesi ayrıca kırsal alanlardaki diğer önemli altyapı projeleridir. Koruma altındaki alanlar genişletilmeli ve birbirlerine bağlanmalıdır."

Erozyon mücadelesinin etkin bir şekilde yürütüldüğü görüşüne yer verilen raporda, "Erozyonla mücadele için gösterilen ormancılık çabaları, 2005, 2006 ve 2007 yıllarında sırasıyla 250, 350 ve 400 milyon fidanın dikilmesi ile BM Çevre Programı'nın her yıl dünyada en az 1 milyar ağaç dikimi amacına önemli katkı sağlamıştır" denildi.

Raporda, Çevre ve Orman Bakanlığınca bu yıl Ocak ayında başlatılan Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Seferberliği çerçevesinde yurt genelinde 211 milyon fidanın toprakla buluşturulduğu ifade edildi.

(aa)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com