Amasya'da erozyona karşı 8 milyon fidan !

Amasya da, erozyonu önlemek için 50 bin dönüm arazide yaklaşık 8 milyon fidan dikilecek...


Amasya'da, Dünya Bankası destekli 5 milyon dolar bedelli 'Anadolu Su Havzaları Rehabilitasyonu Projesi' kapsamında erozyonu önlemek için 50 bin dönüm arazide yaklaşık 8 milyon fidan dikilecek.


Anadolu su havzalarının rehabilitasyonunu amaçlayan Dünya Bankası destekli 'Anadolu Su Havzaları Rehabilitasyonu Projesi' kapsamında hazırlanan 5 proje ile Amasya genelinde tarım arazilerine tehdit eden, oyuntu erozyona sebep olan ve bölge halkının sosyal baskısını önlemek, ekonomik katkı sağlamak amacıyla yaklaşık 50 bin dönüm arazide ağaçlandırma çalışmaları yapılıyor.


Amasya merkez 1, Hamamözü 1, Gümüşhacıköy 1 ve Merzifon 2 proje olmak üzere toplam 5 noktada yürütülen projelerin her birinin kaynağının 1 milyon dolar olduğunu, bu kapsamda Amasya'da bu iş için 5 milyon dolar harcanacağını ifade eden İl Çevre Orman Müdürü Yaşar Kayataş, "Bu proje kapsamında erozyona açık alanlar ağaçlandırılarak erozyonun önlenmesi hedefleniyor. Proje kapsamındaki köylerde meraların ıslahı, mera veriminin artırılması ve kullanımının hedeflenmesi amaçlarımızın arasında. Proje kapsamındaki köylerin gelirlerinin artırılması amacıyla gelir artırıcı tedbirler alarak kapalı meyve bahçelerinin yapılması, aşılı ceviz fidanları verilerek ceviz bahçelerinin oluşturulması, arıcılık, süt sığırcılığı, sulama amaçlı su kanaları ve depolarının yapılması çalışmaları da proje içerisinde" dedi.


Merzifon'da Salhan Çayı yöresinde bulunan 2 projeyi Salhan 1, Salhan 2 olarak ayırdıklarını, Türkoğlu köyü civarında yapılan projenin Salhan 1 Projesi olduğunu ifade eden Yaşar Kayataş, yapılan çalışmaları yerinde inceledi. Ağaçlandırma çalışmaları esnasında sosyal ormancılığın ilkeleri çerçevesinde ağaçlandırma yapılan alanlarda ceviz, badem, iğde, kuşburnu, mahlep ve akasya ağaçlandırmasına önem verdiklerini ifade eden Yaşar Kayataş, "Bu fidanları dikerek ilerde köylülerin gelir sağlamalarını hedefliyoruz. Projelerin yapıldığı bölgelerdeki köylüler proje kapsamında yapılan teras yapımı, kuru duvar yapımı, fidan dikimi ve bakımı gibi işlerde çalışarak aile bütçesine katkı sağlıyorlar. Yapılan teraslara ağırlıklı olarak çam ve sedir dikiyoruz. 5 proje kapsamında yaklaşık olarak 8 milyon fidan dikimi yapılacak" diye konuştu.


Kayataş, 2005 yılında başlayan ve 2012 yılında sona erecek olan projenin Amasya dışında Çorum, Tokat, Kayseri ve Sivas'ta da uygulandığını açıkladı.

(iha)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com