Yapraktan sokaklar kazandı.

TSKB nın çevre temalı heykel yarışması sonuçlandı.

Yapraktan sokaklar kazandı.

TSKB’nin "TSKB İle Önceliğimiz Çevre" adlı kurumsal sosyal sorumluluk projesi kapsamında Mimar Sinan Üniversitesi öğrencileri arasında düzenlenen "çevre" temalı heykel yarışması sonuçlandı. Birinciliği, "Yaprak" isimli çalışmasıyla Barış İlkhan kazandı.

Türkiye’nin ilk özel yatırım ve kalkınma bankası olan Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş.’nin (TSKB), "TSKB İle Önceliğimiz Çevre" adını verdiği kurumsal sosyal sorumluluk projesi kapsamında Mimar Sinan Üniversitesi öğrencileri arasında düzenlediği "çevre" temalı heykel yarışması sonuçlandı.

Yarışmada Barış İlkhan "Yaprak" isimli çalışmasıyla birinci, Sesil Beatris Kalaycıyan "Kentin Diğer Sakinleri" isimli çalışmasıyla ikinci ve Çiğdem Yıldırım üçüncü oldular. Kıymet Daştan, Yıldız Yılmaz, Aylin Başaran ve R. Can Erdem ise mansiyon aldılar. Ödül töreni, 4 Temmuz Çarşamba günü Cennet Bahçesi’nde yapılacak. Ödüllü eserlerden bazıları, sonbaharda gerçekleştirilecek "TSKB İle Önceliğimiz Çevre Konferansı"nda Çevre Ödülleri olarak verilecek.

Yarışmada dereceye giren genç heykeltıraşların eserlerinin teması hakkındaki düşünceleri ise şöyle:

Barış İlkhan (Birinci): "‘Yaprak’ sokaklardan ve mahallelerden oluşan bir yaprak ya da yaprak formunda şekillenmiş bir kent silüetidir. İnsanların yaşamları boyunca ilişkilerini sürdürdükleri ve karşılıklı olarak etkileşim içinde bulundukları fiziksel, biyolojik, sosyal, ekonomik ve kültürel ortam olan kenti, doğal hayatı simgelediğini düşündüğüm yaprak formunu ve yaşamın temelini oluşturan suyu seçtim."

Sesil Beatris Kalaycıyan (İkinci): "Kent, insan eliyle yapılmış bir çevre. İnsanların ekolojik dengelere karşı mücadele alanlarından başlıcası. Hayvanlar ise doğanın çocukları, kentin zıtlaştığı dünyanın çocukları. Kent, doğadan ve doğa verilerinden giderek uzaklaşıyor. Hayvanlar, kentten kovuluyor. İnsanlar tarafından tasarlanmış biçimleriyle yer alıyorlar. Kentte hayvanlar, insanların istediği yerde istediği biçimde ve istediği kadar var olabiliyorlar. Kategorize ediliyor hayvanlar, aynı modern kentin içinde barındırdığı herşeyi sınıflandırmak, adlandırmak istediği gibi."

Çiğdem Yıldırım (Üçüncü): "Ağaç parçaları, her birimizin doğayı korumak ve varlığını sürdürmesi için gösterdiği bir çaba iken, bu emekler bir araya geldiğinde binaların arasında istenen bir ortamın yaratılabileceğini düşlüyorum. Hızlı bir şekilde ilerleyen kentleşmeye tepki olarak insanların gösterdiği emekleri, çabaları yansıttığımı düşünüyorum."

Kıymet Daştan (Mansiyon): "Yer ve gök gizler barındırır, düşündürür. Yer elle tutulabilir belki ama gök sahipsizdir, mülkiyetsizdir ve özgürlüğü çağrıştırır. Bulutlar dolaşırlar gökyüzünde türlü biçimlerde, geçerler gözümüzün önünden; farkında değiliz. Kaldırdığımızda başımızı tabelalardan, neonlardan, vitrinlerden, yüksek katlardan, ancak görebiliriz."

Yıldız Yılmaz (Mansiyon): "Teknolojinin bundan sonra doğayı koruması yönünde gelişmesinin gerekliliğini savunan bir çalışma yaptım. Doğadan olanı teknik bir anlayışla korumaya çalışmayı ifade ettim."

Aylin Başaran (Mansiyon): "Günümüzde çevre sorunları insanlığın geçmişte tanık olmadığı boyutlarda şiddetlenerek küresel bir nitelik kazanmıştır. Dünyanın kaynaklarını acımasızca tüketen insanın yüzleşmesi, farkındalığını yaratmak amacıyla tasarladım damlalardan oluşan heykelimi. Yağan yağmur, düşen damla değil bu; çekilen, ellerimizden kayıp giden damlaların görüntüsü."

R. Can Erdem (Mansiyon): "Bu tasarımımda doğayı, çevreyi ve ona dair güzellikleri kuş formuyla özdeşleştirdim. Kuş formunun eğilmiş yemlenen bir kuş formu olması ise ödülü hak eden kişi ve/veya kurumların bunu hak ederken yaptıklarına yalın bir şekilde değinmek gayretimdendir."

cevreciyiz.com Ödül alan eserlerin fotoğrafları, cevreciyiz.com’da yayınlanacak. "TSKB İle Önceliğimiz Çevre" projesinin iletişim kanalı cevreciyiz.com’da, çevreyle ilgili haberler; akademisyenlerin, sivil toplum kuruluşlarının, konuya ilgisi olan profesyonellerin araştırma, makale ve yazıları; özel çevre dosyaları; çevre mevzuatı; kurumsal anlamda mevzuata uyum için yapılması gerekenler; bireysel ve kurumsal başarı hikayeleri; ünlü doğa fotoğrafçılarının sanal fotoğraf sergileri; Türkiye'nin ve dünyanın çevre ajandası ile çevresel yaklaşımları veya riskleri ölçen ve yapıcı öneriler getiren birtakım araçlar yayınlanıyor. Portalde ayrıca, gençler ve çocuklara yönelik bölümlere de yer veriliyor.
(KURUMSALHABERLER - 03.07.2007)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com