Dev zeytin ağacı…

Aydının Kuşadası ilçesinde bulunan dev zeytin ağacının gövdesine 5 insan sığabiliyor.

Diana Turizm'in sahibi Hasan Tonbul, yaptığı doğa gezileri sırasında çevresi 7 metre olan dev zeytin ağacını gördüğünü belirterek, bugüne kadar böylesine muhteşem büyükte bir zeytin ağacı görmediğini söyledi. Dev zeytin ağacının yaşını tam olarak belirleyemediklerini kaydeden Tonbul, "Yaşını tam olarak bilmesek de, birçok uygarlıkların gelip geçtiği Kuşadası'nda bu ağacın zeytinini, yağını yüzlerce yıldır insanlar yemişler ve günümüzde de yemeye devam ediyorlar. Bu zeytin bir doğa harikası, mutlaka koruma altına alınması gerekir" dedi.

Ağacın koruma altına alınması için çalışma başlattıklarını açıklayan Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, "Türlerinin kesilerek, yerlerine dikilen binalara inat edercesine yüzyıllara meydan okuyan bu zeytin ağacı, Kuşadası için büyük bir doğal zenginliktir. Bu harika zeytin ağacının anıt ağaçlar kapsamına alınması için, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Mühendisliği'ne başvuracağız. Binlerce yıldır gelip-geçen uygarlıkların sahip çıktığı ve günümüze kadar gelmesini sağladığı bu muhteşem güzellikteki zeytin ağacına, tüm Kuşadalıların da sahip çıkması gerektiğini düşünüyoruz" diye konuştu.

Zeytin ağacının binlerce yıldır insanoğlunun hayatının içinde var olduğuna dikkati çeken Sürücü, "Zeytinin çok anlam taşıdığı Kuşadası'nda bir dönemde 975 bin olan zeytin ağacı sayısı, zeytinden daha çok para getiren beton sayesinde 360 bine düşmüştür. Bölgemizde yaşlı zeytin ağaçları ve eski zeytin işlikleri konusunda araştırmalar yürütmekteyiz. Bu yaşlı zeytin ağacı da, yanından teğet geçen yoldan kurtulmuş, muhtemelen yol genişletme çalışmalarında belki de bir gün ortadan yok olabilir" şeklinde konuştu.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com