14 metrelik sekoya ağacı

Amasyanın Suluova ilçesinde 45 yıl önce dikilen sekoya ağacı 14 metreye ulaştı.

Anavatanı Amerika'nın Kalifornia bölgesi Sierra Nevada Dağları olan, bu bölgede boyu 100 metreyi bulan ve 10-16 metre gövde kalınlığına ulaşabilen sekoya ağacı, 45 yıl önce dikildiği Suluova'da 14 metre boya ve 3 metrelik gövde genişliğine ulaştı.

2. Dünya Savaşı sonrasında Sanfiransisko'da yapılan dünya birleşmiş milletler toplantısında üye ülkelerin temsilcilerine barışın uzun süreli olması dileğiyle dağıtılan sekoya tohumlarından Türk temsilciler de almış ve Türkiye'ye getirmişlerdi.

Türkiye'ye getirilen fidandan üretilen tohumlar ülkenin çeşitli bölgelerine dağıtılırken, 1963 yılında Suluova Belediye Başkanlığı ve Kaymakamlığı görevini birlikte yürüten Sami Türkkorkmaz tarafından Suluova Belediye Parkı'na dikilen sekoya ağacı, bugün 45 yaşında 14 metre boyunda ve 3 metre çapına ulaştı.

Gövde kabuğu yumuşak olan ve çam ağacı gibi iğne yaprakları olan sekoya ağacı, 5 bin ila 10 bin yıl yaşlarına kadar ulaşabilirken, Suluova'daki yalnız ağaç dikildiğinden bu yana 45 yıl geçmesine rağmen ilçenin en uzun boylu ağacı konumuna geldi. Çevresi demir parmaklıklarla çevrili olan ağaç büyük ilgi toplarken, ağaç ile ilgili bilgiler de bir tabela ile meraklılarına sunuluyor.

 

(iha)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com