Emirgan laleleri Japonya da!

Japonya Şimoneseki Belediye Başkanı Emirgan da dikilen laleleri görerek hayran kaldı.

Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün laleyi dünyaya tanıtan bir millet olarak, lalelerin doğal ırklarını koruyarak tekrar İstanbul’a kazandırması yurt dışından da büyük ilgi görüyor.

 Anadolu’ya Türklerle birlikte gelen lale, Selçuklu döneminden itibaren Türkler için bambaşka bir yer tutmuş, şekli, eşsiz renkleri ve zarafeti ile görsel açıdan geçmişten günümüze İstanbul’un en nadide elbisesi olmuştur. Selçuklulardan Osmanlılara, şiirlere, fermanlara, kıyafetlerden, çinilere, ev süslemelerine kadar yaşamın her ayrıntısında var olmuş.

2007 yılında İstanbul’da düzenlenen 4.Dünya Belediye Başkanları Zirvesi sırasında Emirgan’da dikilen laleleri görerek hayran kalan Japonya Şimoneseki Belediye Başkanının kendi ülkesine de Türk Lalesi dikilmesi talebi doğrultusunda Türkiye’de üretilen 50.000 Türk Lalesi 2007 yılında bu ülkeye gönderildi.

Gönderilen bu laleleri çoğaltarak 80.000 adede çıkartan Şimoneseki Belediyesi kendi şehrinde Emirgan Korusu’nun bir benzerini oluşturarak Emirgan’da Lalelerden yapılan Nehir Projesini de yaptıkları bu parkta uygulamaya koydu.

Hazırladıkları Nehir Projesi’ni “İstanbul Boğazı ve Haliç” olarak düzenleyen Şimoneseki Belediyesi ayrıca Boğazın ortasına da bir “Nazar Boncuğu” koyarak Türk Kültürünü de burada yansıtmaya çalıştı.

“Bir Türk Çiçeği Lale” temasıyla her yıl düzenlenecek etkinliklerin ilkine İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü M.İhsan Şimşek’i de konuk eden Şimoneseki Belediyesi’nin lale dikim etkinliği Japon yerel ve ulusal basınında da geniş yer aldı.

(iBB)

 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com